Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.

separator
Wyślij e-mailem
alergie krzyżowe, ogórki, alergia na ziemniaki, uczulenie na ziemniaki, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Ziemniak

Osoby z alergią na ziemniaki z powodzeniem mogą je jeść, ponieważ uczulenia nie wywołują ziemniaki poddane gotowaniu czy pieczeniu tylko surowe. Przy alergii na ziemniaki powinno się unikać ich obierania i tarcia. Dotykanie surowych ziemniaków i wdychanie ich alergenów prowadzi do wyprysku kontaktowego lub alergii wziewnej. Uczulenie na ziemniaki pojawia się (ale nie zawsze) wraz z uczuleniem na pyłki brzozy (sprawdź: Kalendarz pylenia roślin). Czasem towarzyszy mu alergia krzyżowa na surowe jabłka, gruszki i marchewkę. Osoby uczulone na ziemniaki bywają również wrażliwe na lateks.

Newsletter rozwoju dziecka

miesiąca życia dziecka
X

Newsletter rozwoju dziecka - miesiąc po miesiącu

Zaakceptuj, aby się zapisać

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?