Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co robić, gdy podejrzewasz u dziecka złamanie?

| aktualizacja: 30.06.2015 | 0

Dziecięce złamania najczęściej dotyczą rąk i nóg. Jak rozpoznać, że dziecko coś sobie złamało? Co robić, by jak najmniej cierpiało? Oto najważniejsze wskazówki.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)

Zwykle nie jesteś w stanie stwierdzić jednoznacznie, czy dany uraz to złamanie, pęknięcie czy po prostu tylko silne stłuczenie. Dlatego w takich przypadkach mówi się jedynie o podejrzeniu urazu. Twoje przypuszczenia może potwierdzić dopiero lekarz po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego. Dlatego, aby właściwie przeprowadzić postępowanie, musisz wziąć pod uwagę dwa czynniki: sytuację, w której doszło do urazu, oraz same objawy.
Do sytuacji sprzyjających powstawaniu złamań należą przede wszystkim upadki, wypadki komunikacyjne, pobicia lub inne sytuacje, w których na dziecko mogły działać duże siły. Do objawów, jakie towarzyszą złamaniom i urazom stawów, zaliczyć należy:

  • Ból. W większości przypadków dziecko z podejrzeniem złamania odczuwa silny ból w okolicy urazu, ale zdarzają się sytuacje, w których dziecko nie czuje takiego bólu (ten stan przeważnie jednak nie trwa zbyt długo i ból wkrótce się pojawia)
  • Obrzęk, czyli opuchnięcie miejsca, w którym doszło do urazu. Opuchlizna w miarę upływania czasu powiększa się, naturalnie usztywniając miejsce złamania.
  • Zasinienie. Oprócz obrzęku w miejscu urazu szybko pojawia się zasinienie.
  • Utrudniona ruchomość. Dziecko niechętnie rusza poszkodowaną kończyną, bo to sprawia mu duży ból. Dość często również dziecko ze złamaną ręką lub nogą instynktownie stara się asekurować uszkodzoną kończynę.
  • Nienaturalne ułożenie ciała. W skrajnych przypadkach może dojść do sytuacji, w której kończyna zgięta jest tam, gdzie normalnie nie ma możliwości zginania się.
Czytaj: Kiedy dziecko coś boli

W przypadku złamań rozróżnia się dwa główne typy:
  • złamanie zamknięte,
  • złamanie otwarte.
Udzielenie pierwszej pomocy w przypadku podejrzenia złamania zamkniętego lub urazu stawu polega na unieruchomieniu kończyny. Uwaga! Bardzo ważne jest unieruchomienie dwóch sąsiadujących z urazem stawów, np. gdy złamaniu ulegnie przedramię, unieruchomienie musi stabilizować również nadgarstek i łokieć, tak żeby dziecko nie poruszało przedramieniem.

Co robić, gdy podejrzewasz złamanie ręki?
Jedną z metod jest unieruchomienie przez założenie temblaka z chusty trójkątnej:
1. Podłóż chustę
Stań za dzieckiem i podłóż chustę trójkątną, kierując jej kąt prosty w stronę łokcia uszkodzonej ręki.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?