Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dziecko źle się czuje - jaka to choroba?

| aktualizacja: 11.07.2014 | 5

Twoje dziecko jest marudne lub ospałe? Ma katar, kaszel, gorączkę? Zastanawiasz się, jaka to może być choroba. Sprawdź, jakie objawy są charakterystyczne dla danej choroby.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
chore dziecko, przeziębienie, gorączka, osłabienie, dziewczynka
fot. © BeTa-Artworks - Fotolia.com

Przeziębienie

Objawy to katar, osłabienie lub lekko podwyższona temperatura. Często dochodzi też suchy kaszel. Choroba rozwija się stopniowo. Gdy przeziębienie się nasila, rośnie temperatura, mocniej boli gardło, a spływająca wydzielina podrażnia je nasilając kaszel

Polecamy: Przeziębienie u niemowlaka? Nie dopuść do komplikacji!

Grypa

Objawy to wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni, stawów, głowy, ogólne osłabienie, suchy kaszel. Objawy te pojawiają się nagle i są gwałtowne. Dziecko jest wyczerpane – choroba dosłownie zwala go z nóg. W odróżnieniu od przeziębienia katar i ból gardła w ogóle mogą się nie pojawić.

Warto wiedzieć: Grypa: jak szybko pomóc dziecku

Zapalenie ucha środkowego

Gdy dziecko trzyma się za ucho, próbuje pocierać nim o poduszkę albo nie pozwala się do niego dotknąć, prawdopodobnie ma zapalenie ucha środkowego. Zwykle przy tej chorobie dziecko nie chce ssać piersi, a ból ucha i głowy nasila się w nocy. Zapalenie ucha zwykle poprzedza infekcja z katarem. Chorobie tej mogą towarzyszyć wymioty, biegunka. 

Przeczytaj więcej: Boli ucho? To może być zapalenie ucha!

Zapalenie oskrzeli

Charakterystyczne objawy tej choroby to gorączka i kaszel, najpierw suchy i uporczywy, a po kilku dniach mokry, z wydzieliną. Może pojawić się również: świszczący oddech lub trudności w oddychaniu (szczególnie u alergików).

Dowiedz się więcej: Czy to zapalenie oskrzeli czy alergia?

Zapalenie płuc

Objawy zapalenia płuc początkowo przypominają lekką infekcję. Gdy temperatura rośnie, zaczyna się kaszel. Dziecko oddycha szybko, z trudem. Źle się czuje, nie chce jeść.

Polecamy: Zapalenie płuc a ciąża

Zapalenie krtani

Zapalenie krtani najczęściej zaczyna się nagle, w nocy. Maluch ma krótki oddech, chrypkę i szczekający kaszel. Trudno mu oddychać. Podgłośniowe  zapalenie krtani, przebiegające z obrzękiem, może zagrażać życiu, więc wezwij karetkę i otwórz okno, by dziecko pooddychało zimnym powietrzem. 

Warto zobaczyć: Zapalenie krtani - Nie lekceważ tego!
 
Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra, kieruje Oddziałem Pediatrycznym Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

maja
maja | 2016-01-25 11:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jeśli człowiek nie ma pewności co jest dziecku najlepiej jak najszybciej konsultować sie z lekarzem.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Kamcia
Kamcia | maja | 2016-01-28 09:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

podzielam twoje zdanie, jeśli nie wiem lub mamy jakieś wątpliwości lepiej pytać lekarza. Ja na przeziębienia zawsze podaję fosidal, który działa na przeziębienie i kaszel. Jeśli dzieciakom nie poprawia się przez trzy dni wtedy idę do lekarza. Pamiętam, że przy pierwszym dziecku wszystko było nowe i bałam się każdej choroby. Teraz, z drugim jest o niebo łatwiej.

Odpowiedz

Zuzka
Zuzka | Kamcia | 2016-08-23 22:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Potwierdzam, przy drugim jest łatwiej ale jeśli masz troje to najczęściej jedno od drugiego coś łapie i zaczyna się maraton. Bywają mocno nie przespane noce. Ja już się nie bawię w syrop z cebuli, fosidal podaje na samym początku, żeby się nic nie rozwinęło. To samo się tyczy kataru, inhalacje od pierwszego dnia infekcji. Plus nacieranie spirytusem i maścią majerankową. U mnie troje chorych w domu to istne wariactwo, dlatego działamy od pierwszej chwili infekcji.

Odpowiedz

Nina
Nina | 2014-12-22 11:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

oj namęczą nas te kochane dzieci, ja najbardziej obawiam się kataru, bo od niego się zaczyna, niby nic poważnego a później chore gardło, zapalenie ucha itp. Teraz reaguję natychmiastowo bo znalazłam syrop Sinos , oczyszcza zatkane zatoki przynosowe i chroni ucho przed infekcjami, jest ziołowy i dla dzieci od 2 roku życia.

Odpowiedz

Monika
Monika | 2014-07-21 12:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas zaczęło się od kaszlu i kataru, później dołączyła wysoka temperatura, okazało się że to zapalenie płuc, przeraziłam się bo Oliwier miał tylko 7 miesięcy. Podawałam leki a gorączkę obniżałam milifenem - ibuprofenem w syropku, na szczęście nie skończyło się szpitalem.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?