Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zmiana czasu na zimowy: uważaj na drodze, znowu będzie ciemno

| aktualizacja: 09.11.2017 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
zmiana czasu na zimowy - bądź bezpieczny na drodze
W sobotę 28 października zmieniamy czas na zimowy i – co kochamy najbardziej – na dworze znowu ciemno będzie i o poranku, i wczesnym popołudniem. Ponieważ i w dzień jesienna aura nie sprzyja dobrej widoczności, podpowiadamy, jak przygotować siebie, dzieci i wózek do zmiany czasu, by spacery pozostały maksymalnie bezpieczne.
Przede wszystkim, postaraj się nie zapomnieć o zmianie czasu na zimowy. Piszę to nie bez kozery – ja jestem w tym naprawdę dobra. Tylko moje dzieci i mąż wiedzą, ile meczów synka i urodzinowych przyjęć starszej córeczki niemal przepadło ze względu na moją niefrasobliwość w kwestii październikowego cofania wskazówek zegarka... Ale tym razem na pewno będzie inaczej :-)
Pamiętaj też, że wcześnie zapadające ciemności to zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. W jesiennej szarówce wszyscy jesteśmy bardzo słabo widoczni dla kierowców samochodów!

Zobacz też: Podwórkowe SOS - jak uniknąć wypadków na placu zabaw
 

O wypadek jesienią nietrudno

W 2015 roku w Polsce miało miejsce 2 820 wypadków z udziałem dzieci w wieku do 14 lat. W ich wyniku 70 dzieci poniosło śmierć, a 3 078 doznało obrażeń. Jak zauważa inspektor Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i ekspert współpracujący z programem Akademia Bezpiecznego Puchatka – Najczęstszą przyczyną wypadków jest błąd człowieka. Dopiero na dalszym miejscu są stan techniczny pojazdu i stan drogi.

Zobacz też film: Jak zapobiegać urazom dzieci w domu?

Bądź widoczna na drodze – wózek też!

Oto,  jak możesz sprawić, żeby – wraz z rodziną – być lepiej widoczną na drodze:
  • załóż odblaski na wózek w miejscach, które są widoczne dla kierowców samochodów (z przodu budki lub na bokach gondoli lub spacerówki)
  • jeśli nie masz elementów odblaskowych na ubraniu, kup gumową opaskę odblaskową i zakładaj ją na rękę na czas wyjść na dwór
  • zaopatrz w odblaski starsze dziecko, do wypadku może dojść na krótkim odcinku drogi do przedszkola czy sklepu
  • wytłumacz starszemu dziecku, że nie może chodzić tuż przy krawędzi chodnika, tylko musi zachować odpowiednią odległość do ulicy oraz że na ulicy powinno zawsze trzymać cię za rękę
  • pokaż na parkingu maluchowi, że kierowca nie widzi pieszych, jeśli są z tyłu lub z przodu wysokiego samochodu 
Warto zobaczyć:
Wypadki zimą, na dworze – jak pomóc w przypadku urazów dłoni i kolana
Wyprawka noworodka: co się przyda na spacer?


oprac. na podstawie raportu „Wypadki Drogowe w Polsce w 2015 roku” opracowany przez Komendę Główną Policji Biuro Ruchu Drogowego (2016 rok) i materiały akcji Akademia Bezpiecznego Puchatka
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?