Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Rewolucja w kalendarzu szczepień?

| aktualizacja: 15.09.2015 | 17

Szykuje się rewolucja w kalendarzu szczepień obowiązkowych. Jest pomysł, by przenieść finansowanie szczepień ochronnych z Ministerstwa Zdrowia do NFZ. Czy dzięki temu bezpłatne będą szczepionki, za które dziś rodzice muszą płacić, np. przeciw pneumokokom?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
szczepienia
fot. Fotolia
W Sejmie pojawił się projekt grupy posłów lekarzy, którzy chcą, by finansowanie szczepień ochronnych zostało przeniesione z Ministerstwa Zdrowia do Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki temu bezpłatne (lub częściowo odpłatne) byłyby szczepionki, które dziś są szczepionkami zalecanymi: przeciw pneumokokom, meningokokom, rotawirusom i wirusowi HPV (brodawczaka ludzkiego).
Gdyby to doszło do skutku, byłaby to prawdziwa rewolucja w kalendarzu szczepień, w którym od kilku lat nie widać większych zmian.

Ważna szczepionka przeciw pneumokokom

O zmianie finansowania szczepień ochronnych eksperci mówili w Polsce od dawna. Od dawna zalecali też, by wśród szczepień obowiązkowych (czyli bezpłatnych) znalazły się niektóre szczepienia zalecane. Chodzi przede wszystkim o szczepionkę przeciw pneumokokom. O włączenie jej do kalendarza szczepień obowiązkowych eksperci występują od 2007.
- To nasz priorytet, zachorowania na zakażenia pneumokokowe mogą być bardzo niebezpieczne dla dziecka. Przykład Kielc, gdzie od kilku lat bezpłatnie szczepi się wszystkie niemowlęta przeciw pneumokokom, pokazuje, że to szczepienie się opłaca. Znacznie zmniejszyła się zachorowalność dzieci na zapalenia płuc, spadła liczba pobytów małych dzieci w szpitalu. Mniej chorują także osoby starsze, gdyż wytworzyła się odporność populacyjna - mówi prof. Ewa Bernatowska, pediatra i immunolog z Centrum Zdrowia Dziecka.
Czytaj też: Czy szczepienia wywołują autyzm?

Poselski projekt w Komisji Zdrowia

Czy projekt poselski ma szansę na realizację? Wydaje się, że tak, gdyż projekt zamierza poprzeć Ministerstwo Zdrowia. Nie wiadomo jednak, które szczepionki byłyby refundowane przez NFZ i czy będzie to refundacja z częściową odpłatnością dla rodziców (jak to dzieje się w przypadku leków), czy szczepionki będą całkowicie bezpłatne. 
Na całkowicie bezpłatne wszystkie szczepionki zalecane trudno liczyć. Na wszystkie szczepienia obowiązkowe, refundowane przez państwo, Ministerstwo Zdrowia przeznacza w sumie ok. 130 mln zł. Wprowadzenie bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom (po obecnych cenach) to koszt nawet do 280 mln zł.
Zobacz też: Kalendarz szczepień na 2015 rok: eksperci komentują
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (17)
avatar

Fanka stop nop
Fanka stop nop | 2015-02-17 00:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy w trosce o bezpieczeństwo wszystkich dzieci w Polsce uda się wprowadzić zmiany?


Dyskusji powinny zostać poddane propozycje zmian programu szczepień w Polsce oparte na analizie programów w innych krajach Unii Europejskiej:


1. Wyeliminowanie wszystkich szczepionek z tiomersalem.

2. Zrezygnowanie ze szczepienia noworodków przeciwko WZW B (za wyjątkiem noworodków z grup wysokiego ryzyka, czyli w przypadku, gdy matka jest nosicielką wirusa WZW B);

3. Zrezygnowanie ze szczepienia noworodków szczepionką BCG(;.

4. Za wyjątkiem ww. grup ryzyka, rozpoczęcie szczepień od 4 miesiąca życia.

5. Zrezygnowanie ze szczepionki krztuścowej pełnokomórkowej.

6. Podanie maksymalnie trzech rodzajów szczepionek w jednym dniu.

7. Rezygnacja z podawania skojarzonych szczepionek zawierających żywe wirusy i podawanie ich pojedynczo w bezpiecznych odstępach czasu.

8. Udostępnienie szczepionek monowalentnych, w szczególności przeciwko odrze.

9. Zobowiązanie szczepiącego lekarza do przeprowadzenia wstępnego wywiadu z rodzicami na temat alergii, astmy i innych chorób typu autoimmunologicznego oraz powikłań poszczepiennych u członków rodziny, co pozwoli przewidzieć, czy udanego dziecka mogą wystąpić groźne reakcje poszczepienne. Takie dziecko powinno mieć opracowany indywidualny, bardzo ostrożny program szczepień.

10. Stworzenie systemu monitorowania stanu zdrowia dziecka po szczepieniu,by w porę uchwycić stany zagrażające życiu lub zdrowiu dziecka.

11. Stworzenie narodowego programu obowiązkowej rejestracji powikłań i zgonów poszczepiennych. Dane te powinny być raportowane do (WHO) i informacje o powikłaniach powinny być zamieszczane w książeczkach zdrowia dziecka.

Na podstawie: „Powikłania neurologiczne po szczepieniach”, Klinika Pediatryczna, 2010.

Odpowiedz

Iza
Iza | 2014-12-18 15:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nikt nie mówi, by było u nas najwięcej szczepień tylko żeby były te, które są naprawdę potrzebne.

Odpowiedz

położna
położna | 2014-12-18 07:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

co za idiotyzm... Polska uparła sie by byc drugim po USA Państwem świata z najwiekszą liczbąszczepień dzieci w wieku 0-3lata....i jak USA by mieć najwiecej powiklań poszczepiennych ( tym bedzie trudniej, bo nasi lekarze nie zgłaszają)i adhd, atopowego zapalenia skóry i autyzmu.

Odpowiedz

Joanna
Joanna | 2014-12-17 15:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeszcze w latach 60. umierało co piąte dziecko w pierwszych latach życia. Powodem były choroby zakaźne. Nie bieda i brak higieny.
Szczepić, tak, tylko rozsądnie, po zbadaniu dziecka.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

agnam
agnam | Joanna | 2014-12-18 08:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Właśnie głównie głód, bieda i brak higieny. Poziom zycia był na bardzo niskim poziomie. Moze teraz mniej dzieci umiera w pierwszych latach zycia za to wiecej w kolejnych, jest wiecej dzieci kalekich, autystycznych, z róznymi niedorozwojami a to skąd sie bierze?

Odpowiedz

Joanna
Joanna | agnam | 2014-12-18 15:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Do Agnam
Chyba mylisz lata 60 z latami wojny, kiedy była bieda. Teraz jest więcej dzieci kalekich niż kiedyś? Ciekawy pogląd. Popatrz na umieralność okołoporodową kiedyś i teraz.
Nie chcesz, nie szczep, nikt cię nie zmusi. Tylko weź pod uwagę odpowiedzialność wobec własnego dziecka, jeśli zachoruje...

Odpowiedz

edyta
edyta | Joanna | 2015-04-14 14:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a skąd masz takie rewalacje dziewczyno? nie wiem czy śmiać się czy płakać :) podasz linka do tych statystyk? :)

Odpowiedz

agnam
agnam | 2014-12-16 23:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Świetna sprawa?? Szczepionki to podstawa????!!!Radze uważać na te szczepionkowe "cuda" i poczytac troche o tym co dobrowolnie aplikujecie swoim dzieciom. Boicie sie rota- meningo- i innych bakterii? Beda kolejne. "bardzo niebezpieczne" bakterie i kolejne szczepionki. Na pewno. Dla firm farmaceutycznych wazny jest tylko zysk a nie zdrowie naszych dzieci. A zysk finansowy ze sczzepien jest OLBRZYMI. Ale nie dla naszych dzieci. Owszem moze nie bedzie sie tak czesto przeziebiac, moze nie zachoruje na zapalenie ucha, oskrzeli, płuc. Ale co z tego jesli szczepienia i zawarte w nich silnie toksyczne sukstancje trwale uszkadzi mu uklad nerwowy, wywołujac zapalenie mózgu, jelit, "... porażenia, atetozy, hiperkinezy, zaburzenia mowy, padaczka, zaburzenia psychiczne takie jak upośledzenie rozwoju umysłowego, psychozy, nerwice, wady charakteru a także dyshormonozy w postaci dysituitryzmu i pubertas praecox.”. Czy ktos z was patrzy przy szczepieniach w ulotki kazdej szczepionki? Jakie są tam wymionione skutki uboczne??? Założe sie że nie. I zaden lekarz was do tego nie zacheci.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

agnam
agnam | agnam | 2014-12-16 23:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ozcywiscie ze nie bo maja zabronione i sie boją. Choc są juz na szczescie wyjątki... A jak bylo z antybiotykami? Byl czas ze wiekszosc lekarzy szpikowala antybiotykami. Na byle katar a teraz... sami krzyczą, że antybiotyk jest nie na wszystko i lepiej go unikać.

Odpowiedz

agnam
agnam | agnam | 2014-12-16 23:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Z kataru, grypy, zapalenia oskrzeli i płuc sie wychodzi. Dowodem jestesmy my, nasi rodzice i poprzednie pokolenia. Rzadko dochodzi do najgorszego i nie ma co popadac w powszechną paranoje. Firmy farmaceutyczne napedzaja nam stracha bo na tym zarabiaja, i o tym nalezy pamietac.

Odpowiedz

agnam
agnam | agnam | 2014-12-16 23:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wpisuje moja wypowiedz w czesicach bo nie idzie w jednej czesci

Odpowiedz

agnam
agnam | agnam | 2014-12-16 23:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Żerują na naszej bezgranicznej miłosci do dzieci i naiwności.

Odpowiedz

Ola
Ola | agnam | 2014-12-17 13:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wady charkateru?

Odpowiedz

Aneta
Aneta | agnam | 2014-12-17 18:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie chcesz to nie szczep. proste. A wady charakteru to faktycznie ciekawy wniosek. Skąd wzięłaś tę listę schorzeń poszczepiennych? Bardzo mnie to ciekawi. Zostalo to udowodnione? Fakty jakies proszę.

Odpowiedz

Marcioch
Marcioch | agnam | 2014-12-19 12:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak już mówisz o takich rzeczach to powinnaś mieć o tym jakiekolwiek pojęcie. Fakt faktem że są zagrożenia związane z niedorozwojem dziecka. Ale te zagrożenia związane są ze szczepionką sanepidowska w której (jeśli tak się interesujesz składem szczepionek) znajdują się śladowe ilości rtęci. Najpierw się doucz a potem mów a nie że komentujesz co Ci wleci jednym uchem bo połowe faktów gubisz w drugim uchu

Odpowiedz

nikol
nikol | 2014-12-16 21:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My płacimy za wszystkie szczepionki 180 plus dwa razy 280 tyle wynosi jedna wizyta a jest ich kilka to duży koszt...bardzo nawet... szczepionki to podstawa powinny byc darmowe ...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mama nikol
mama nikol | nikol | 2014-12-18 07:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

sama sie szczepisz czy tylko dziecko szprycujesz? odnawiasz co 10 lat te szczepionki, ktore tylko tyle dzialają?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?