Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kiedy nowe szczepionki będą bezpłatne?

| aktualizacja: 24.06.2015 | 78

Jest projekt, który rewolucyjnie zmieni cały polski kalendarz szczepień. Szczepionki zalecane mają być bezpłatne. Posłowie chcą, żeby zmiany zostały zatwierdzone jeszcze w tej kadencji Sejmu.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
szczepienia
fot. Fotolia
Grupa posłów lekarzy, wspólnie z ekspertami ds. szczepień, od kilku miesięcy stara się zmienić cały funkcjonujący w Polsce model szczepień ochronnych. - Będziemy robić wszystko, by nowelizacja ustawy została uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu - mówi posłanka Lidia Gądek (PO).

W planach: rewolucyjna zmiana

Do tej pory w kalendarzu szczepień szczepionki są podzielone na obowiązkowe i zalecane. W praktyce zalecane są wszystkie, tylko że za obowiązkowe rodzice nie muszą płacić (płaci za nie Ministerstwo Zdrowia).
Pediatrzy zajmujący się szczepieniami od lat mówią, że polski kalendarz szczepień jest przestrzały, dzieci są szczepione preparatami, których nie używa się już w Europie Zachodniej. Chcą też rozszerzenia obowiązkowego kalendarza szczepień - m.in. o preparaty przeciw pneumokokom, meningokokom, ospie wietrznej, wirusowi HPV (przyczyniającego się do powstawania raka szyjki macicy). Jednak Ministerstwo Zdrowia nie ma pieniędzy na te szczepienia, podobnie jak na nowoczesne preparaty skojarzone czy bezpieczniejsze preparaty przeciw krztuścowi.
Projekt grupy posłów zakłada, że za szczepienia nie będzie płacić Ministerstwo Zdrowia, tylko Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki temu:
  1. do kalendarza zostałyby wprowadzone szczepienia zalecane, m.in. przeciw pneumokokom, meningokokom, ospie wietrznej, wirusowi HPV.
  2. pojawiłaby się możliwość szczepienia nowocześniejszymi preparatami wysoko skojarzonymi, np. 5 w 1, 6 w 1, w tym bezpieczniejszymi preparatami przeciw krztuścowi.
Czytaj też: Wszystko na temat HPV

Czy nowe szczepionki byłyby bezpłatne

O to, czy to tej zmianie szczepionki, które obecnie są zalecane, byłyby bezpłatne, zapytaliśmy posłankę Lidię Gądek:
- Chcemy, by szczepionki były całkowicie bezpłatne dla rodziców, gdyż wielu z nich nie stać na zakup dla dziecka drogich preparatów, a ważne jest, żeby dzieci dostały ochronę w postaci szczepionki. Jest jednak też pomysł, żeby w okresie przejściowym, jeśli Narodowego Funduszu Zdrowia nie będzie stać na całkowitą refundację, rodzice częściowo dopłacali do niektórych preparatów, np. przeciw wirusowi HPV. W przyszłości byłaby to jednak pełna refundacja, to znaczy rodzice nie płaciliby za szczepienia dla dziecka - mówi poseł Lidia Gądek.

Od kiedy zmiany w kalendarzu szczepień

Jeśli udałoby się jeszcze w tej kadencji Sejmu wprowadzić nowelizację ustawy, zmiany weszłyby w życie od 1 stycznia 2017 roku.
- Chciałam, żeby wchodziły od 1 stycznia 2016, jednak nie jest to możliwe. Nowe szczepionki musi ocenić Agencja Oceny Technologii Medycznych, potem musi być czas na negocjacje Ministerstwa Zdrowia z firmami farmaceutycznymi co do ceny preparatów. Będziemy jednak starać się zrobić wszystko, by jak najszybciej wprowadzić zmiany - obiecuje poseł Gądek.
Dzięki temu mogłyby wejść do kalendarza szczepień rekomendowane przez ekspertów szczepienia, zwłaszcza przeciw pneumokokom i meningokokom.
- Najważniejsze jest jednak to, że rodzice mogliby szczepić dzieci nowoczesnymi preparatami skojarzonymi, bo nie da się ukryć, że szczepionki, które obecnie są dostępne w Polsce, są mocno archaiczne - ocenia pani poseł.
Czytaj też: Kalendarz szczepień obowiązkowych od 0 do 18 lat

Co sądzicie o nowym pomyśle? Czy szczepionki przeciw pneumokokom, meningokokom, ospie wietrznej, wirusowi HPV powinny być bezpłatne? Czy rodzic powinien mieć wybór rodzaju preparatu, którym szczepi dziecko? Piszcie!
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (78)
avatar

Alexis
Alexis | 2016-08-10 17:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ciesze sie z jednego faktu,iz ilekroc czytam rozne artykuly na temat tych dobrodziejstw wspanialych szczepionek i ze kolejne w prezencie i za darmo nam nasz kochany rzad sponsoruje,to artykuly te przynasza odwrotny efekt. Komentarze sa w 99- 100% negatywne,wiec efekt dla autorow jest wrecz odwrotny. Pisza czesto rodzice juz poszkodowanych dzieci,ja do nich tez naleze,tez mam chore dziecko po szczepieniach i spotkalam sie z ironia,obojetnoscia i drwina ze strony lekarzy,personelu medycznego i producenta szczepionki. Drodzy rodzice,jednoczmy sie,rosnijmy w sile,bo tylko razem cos mozemy wskorac w obronie naszych dzieci,ktore sa naszym najwiekszym skarbem.

Odpowiedz

p
p | 2016-03-21 18:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wybór. Tylko i wyłącznie świadomy wybor.!

Odpowiedz

Aga
Aga | 2015-09-24 13:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szczepionki powinny byc dobrowolne, jak ma to miejsce w cywilizowanej europie. NIech sa refundowane ale jezeli to rodzic zostaje z dzieciem uszkodzonym przez szczepienia sam bez pomocy, powinien miec wybor, przeanalizowac bilans korzysci i strat.

Odpowiedz

mama
mama | 2015-09-04 09:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Uważam że wszystkie szczepienia powinny być zalecane, to rodzice w porozumieniu z lekarzem powinni decydować na co i kiedy zaszczepić swoje dziecko.
Ja nie miałam takiego wyboru. Zaszczepiłam obowiązkowymi z kalendarza, a i tak moje dziecko w wieku 3 lat wylądowało w szpitalu z krztuścem. Leczenie trwało ponad miesiąc i teraz już wiem jak może dusić się dziecko chorujące na krztusiec, chorujące po zaszczepieniu! Takich dzieci na oddziale było ok. 15, wszystkie zaszczepione! W czasie pobytu w szpitalu dowiedziałam się, że nasze dzieci szczepione są starą szczepionką na krztusiec, szczepionką, która już tak dobrze nie chroni przed zachorowaniem, więc dzieci będą chorowały mimo szczepień. Po co zatem szczepić?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Hella
Hella | mama | 2016-10-09 19:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak to po Co? Bo to świetny biznes jest!

Odpowiedz

Lukas
Lukas | mama | 2017-01-10 02:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kasa, kasa, kasa dla producentów szczepionek. To co wyprodukowane w nadmiarze trzeba komuś wypchnąć. A my jesteśmy obywatelami drugiej kategorii w tzw uni jewropejskiej, więc musimy to przyjąć.

Odpowiedz

viki
viki | 2015-09-03 18:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

rodzic powinien mieć wybór czy chce szczepić czy nie

Odpowiedz

Marzanna
Marzanna | 2015-09-03 18:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wiekszosc europejskich krajow wycofuje sie z HPV,bo sa straszne skutki uboczne.Na you tube jest film o dunskich dziewczynkach ,co One przezywaja po tej truciznie.Wiekszosc cywilizowanej Europy ma szczepienia zalecane,a nie obowiazkowe.Aby uchronic moje dziecko uciekamy z TEGO KRAJU.To jest straszne,ze firmy farmaceutyczne eksperymentuja w tzw Europie Wschodniej. Straszne

Odpowiedz

klio
klio | 2015-06-27 11:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak PO ma takie Lidię to więcej nie zagłosuję na PO i cala moja rodzina 10 głosów mniej

Odpowiedz

MR. LEE
MR. LEE | 2015-06-27 00:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ta Lidia Gądek to jakaś zombi, kołek i do piachu!

Odpowiedz

Rychu
Rychu | 2015-06-27 00:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przecież to depopulacja, to mordercy których trzeba zamykać w izolatkach

Odpowiedz

ja88
ja88 | 2015-06-26 22:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja tego nie rozumiem, praktycznie wszyscy co komentuja sa przeciwko obowiazkowi szczepienia i dodatkowym obowiazkowym szczepionkom, a rzad i tak robi co mu sie podoba, co to za demokracja jest? Płakać się chce zyjąc w kraju gdzie rządzi banda zacofanych ludzi!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?