Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Będą zmiany w 500+. Czego możemy się spodziewać?

| aktualizacja: 27.04.2017 | 280

Rząd zapowiada przegląd przepisów programu 500+ i wprowadzenie pewnych zmian. Czego będą dotyczyć?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(28)
zmiany w programie 500+
fot. Fotolia/Babyonline.pl
W kwietniu mija rok od wprowadzenia programu Rodzina 500 Plus. To wystarczająco dużo czasu, by dokonać analizy programu i wprowadzić zmiany. Jak się okazało 500+ ma pewne luki, które skrzętnie wykorzystywane są przez nieuczciwych rodziców. Niektóre zapisy są też jawnie niesprawiedliwe, takie jak ten, że 500 zł na pierwsze dziecko obwarowane jest kryterium dochodowym i wystarczy je przekroczyć o kilka groszy, żeby nie otrzymać świadczenia.

Przekonała się o tym pewna samotna matka, która nie otrzymała 500 zł na pierwsze dziecko, bo jej dochód przekroczył kryterium o 7,82 zł. Zgłosiła tę decyzję do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Ten uznał, że może być to niezgodne z konstytucją. Pierwsze problemy z programem 500 + pojawiły się już na początku, wtedy rząd pospiesznie zmienił przepisy tak, by świadczenie nie mogło obniżać alimentów i żeby komornik nie mógł zajmować pieniędzy na dzieci. "Gazeta Wyborcza" spróbowała ustalić, jakich zmian możemy spodziewać się teraz. Na razie to spekulacje, ale prawdopodobne jest, że będą dotyczyć poniższych kwestii.

Będą zmiany w 500+ na pierwsze dziecko?

Sprawę wspomnianej samotnej mamy i przekroczenia kryterium dochodowego ma rozstrzygnąć, na prośbę wojewódzkiego sądu administracyjnego, Trybunał Konstytucyjny. Eksperci są zdania, że problem powinno się rozwiązać zasadą "złotówka za złotówkę" - w tej sytuacji po przekroczeniu dochodu, rodzice otrzymywaliby świadczenie na pierwsze dziecko w mniejszej wysokości. Z taką propozycją wystąpiło już PSL, a w Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie projektu. Nie wiadomo, czy zostanie przyjęty, bo wiadomo, że kosztowałoby to budżet państwa dodatkowy 1 mld zł. 

Co dalej z dochodem utraconym?

Kolejna zmiana w programie 500+ może dotyczyć dochodu utraconego. W sytuacji, kiedy rodzic traci pracę i ma mniejszy dochód może starać się o 500+ na pierwsze dziecko – w ten sposób otrzymało świadczenie już ponad 30 tys. rodzin. Ministerstwo chce przyjrzeć się tej sprawie, bo odnotowuje coraz więcej takich przypadków. Podejrzewa, że część z nich dotyczy sytuacji, w których pracodawca zwalnia rodzica, a następnego dnia przyjmuje go z powrotem do pracy, z mniejszą pensją, co obniża dochód rodziny. Być może zmiana będzie polegać na tym, że nie będzie można uznać mniejszej pensji u tego samego pracodawcy. 

Dochód ryczałtowców pod lupą

Luka w przepisach pozwala przedsiębiorcom rozliczającym się na podstawie ryczałtu ubiegać się o 500 zł na pierwsze dziecko poprzez wykazywanie we wniosku dochodu, którego wysokość określają sami, odliczając od przychodu koszty jego uzyskania. Wysokość dochodu w tej sytuacji jest trudna do zweryfikowania. Głośny był przypadek przedsiębiorcy, którego roczny przychód wyniósł 208 tys. zł, ale otrzymał świadczenie na pierwsze dziecko, bo oświadczył, że jego dochód wyniósł tylko 13,8 tys. zł, a reszta zarobionych pieniędzy stanowiła koszty uzyskania przychodu.  
Przypomnijmy: Program rodzina 500 Plus obowiązuje od kwietnia 2016 roku. W ubiegłym roku z programu 500 + skorzystało 3,8 mln dzieci. Do rodzin trafiło ponad 17 mld zł, w tym roku ma to być 23 mld zł.
źródło: "Gazeta Wyborcza", 24.03.2017

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (280)
avatar

Poprawa naszego rządu
Poprawa naszego rządu | 2017-03-26 00:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Masakra ten nasz rząd każde dziecko jest takie samo i dlaczego jeden ma nie dostać bo przekracza 5 groszy a drugi dostanie bo nie przekracza bez sens każdemu dziecku należy się te 500 zl i to rząd musi zmienić swój plan bo tak samo jest z świadczeniem rodzinnym powinno być nie zależnie od dochodu każde dziecko ma prawo dostać !!!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Gonia
Gonia | Poprawa naszego rządu | 2017-03-26 22:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Popieram,każde dziecko powinno dostać rodzinne bez względu na zarobki rodziców. Jak wszyscy to wszyscy.tak jest w Belgii.

Odpowiedz

Aga
Aga | Poprawa naszego rządu | 2017-03-29 08:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak rzeczywiście każde ma dostać absurd totalny. Skąd na to pieniądze mają barć?? Może z Pana/ Pani kieszeni niech zaczną wypłacać. Za pracę się weźcie, a nie tylko na 500+ liczycie. Nie było 500+ i nie było problemu. Niech jeszcze dają przez dwa lata ludzie naklepią tych dzieci i powinni zakończyć 500+ ciekawe co wtedy będziecie robić.

Odpowiedz

Przemo
Przemo | 2017-03-25 22:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ludzie podniecają się tym dodatkiem z państwa. Ok dla wiele rodzin to pomoże chodzby dzieci wyjadą na wakacje ale pamiętajcie że nic nie ma za darmo i płacimy za to wszyscy bo ceny wszystkiego poszły w górę np. Ubezpieczenie samochodu i różnych rzeczy. Więc skoro mam jedno dziecko i muszę za wszystko​ płacić więcej to czemu nie dostaje dodatku, bo nie mieszczę się w kryterium czyli podsumujac to wszystko wydając swoje zarobione pieniądze utrzymuje nie swoje dzieci. Czy to jest w porządku.

Odpowiedz

megi
megi | 2017-03-25 12:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moze niech się wezmą za tych co maja dochód miesięczny po kilkanaście tysięcy złotych i pobierają świadczenie na drugie dziecko. Takich rodziców stać na utrzymanie dziecka.....a rodzice którzy pracują na umowy o pracę za najniższe krajowe sa bogaczami w świetle przepisów i nie dostają świadczenia na pierwsze dziecko.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Misia
Misia | megi | 2017-03-26 23:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szczera prawda!

Odpowiedz

eM
eM | megi | 2017-03-28 07:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bo to jest program pro rodzinny,a nie socjalny. Zrob sobie drugie dziecko,jak Ci zal tylek sciska.

Odpowiedz

gocha
gocha | megi | 2017-04-03 16:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nikomu nie powinni dawac na pierwsze dziecko i nie kombinowaliby z dochodem- proste.

Odpowiedz

Goalkeper
Goalkeper | 2017-03-25 11:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Złotówka za złotówkę otóż to, zmieniłem pracę i jednego miejsca otrzymałem premie za pracę bez l4 w okresie wakacyjnym, przekroczylem tym samym dochód o40zł na głowę, był to drugi dochód w nowej pracy i ten że zawsze biorą pod uwagę. Od razu przystali na to, że całe czas będę tyle samo zarabiać więc kazali za jedno z dwójki dzieci oddać świadczenie za trzy miesiące wstecz. Odwołalem się do kolegium gdyż sąd w Bydgoszczy w podobnej sprawie stwierdził że dochód utracony to nie tymi utrata pracy a także pomniejszone dochodu, reasumujac w jednym miejscu możemy dostać premie a w drugim już nie.

Odpowiedz

Gabi
Gabi | 2017-03-25 11:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Powinien być obowiązek posiadania normalnej umowy w pracy przynajmniej przez jednego z rodziców no i świadczenie powinno być na kazde dziecko niezależnie od posiadanych dochodów.... albo zależność jeden z rodziców pracuje to wyliczamy na podstawie dochodów czy nalezy się na pierwsze ale gdy dwóch pracuje to niezależnie od posiadanych dochodów dostajemy na pierwsze dziecko.... niby mało logiczneale ale przecież oboje rodzicow płaci podatki

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Lola
Lola | Gabi | 2017-03-29 08:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To prawda kazdy powinien dostac 500+czy moje dziecko jest gorsze od drugiego nie!!!!!! Jezeli rzad cos obiecuje niech da kazdemu dziecku a nie dostaja poslowie i poslanki co zarabiaja po 10 tys a biedny szarak nie dostanie nic to jest wlasnie polska na czele z panem kaczynskim

Odpowiedz
< Poprzednia 1.. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?