Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Będą zmiany w 500+. Czego możemy się spodziewać?

| aktualizacja: 27.04.2017 | 280

Rząd zapowiada przegląd przepisów programu 500+ i wprowadzenie pewnych zmian. Czego będą dotyczyć?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(28)
zmiany w programie 500+
fot. Fotolia/Babyonline.pl
W kwietniu mija rok od wprowadzenia programu Rodzina 500 Plus. To wystarczająco dużo czasu, by dokonać analizy programu i wprowadzić zmiany. Jak się okazało 500+ ma pewne luki, które skrzętnie wykorzystywane są przez nieuczciwych rodziców. Niektóre zapisy są też jawnie niesprawiedliwe, takie jak ten, że 500 zł na pierwsze dziecko obwarowane jest kryterium dochodowym i wystarczy je przekroczyć o kilka groszy, żeby nie otrzymać świadczenia.

Przekonała się o tym pewna samotna matka, która nie otrzymała 500 zł na pierwsze dziecko, bo jej dochód przekroczył kryterium o 7,82 zł. Zgłosiła tę decyzję do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Ten uznał, że może być to niezgodne z konstytucją. Pierwsze problemy z programem 500 + pojawiły się już na początku, wtedy rząd pospiesznie zmienił przepisy tak, by świadczenie nie mogło obniżać alimentów i żeby komornik nie mógł zajmować pieniędzy na dzieci. "Gazeta Wyborcza" spróbowała ustalić, jakich zmian możemy spodziewać się teraz. Na razie to spekulacje, ale prawdopodobne jest, że będą dotyczyć poniższych kwestii.

Będą zmiany w 500+ na pierwsze dziecko?

Sprawę wspomnianej samotnej mamy i przekroczenia kryterium dochodowego ma rozstrzygnąć, na prośbę wojewódzkiego sądu administracyjnego, Trybunał Konstytucyjny. Eksperci są zdania, że problem powinno się rozwiązać zasadą "złotówka za złotówkę" - w tej sytuacji po przekroczeniu dochodu, rodzice otrzymywaliby świadczenie na pierwsze dziecko w mniejszej wysokości. Z taką propozycją wystąpiło już PSL, a w Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie projektu. Nie wiadomo, czy zostanie przyjęty, bo wiadomo, że kosztowałoby to budżet państwa dodatkowy 1 mld zł. 

Co dalej z dochodem utraconym?

Kolejna zmiana w programie 500+ może dotyczyć dochodu utraconego. W sytuacji, kiedy rodzic traci pracę i ma mniejszy dochód może starać się o 500+ na pierwsze dziecko – w ten sposób otrzymało świadczenie już ponad 30 tys. rodzin. Ministerstwo chce przyjrzeć się tej sprawie, bo odnotowuje coraz więcej takich przypadków. Podejrzewa, że część z nich dotyczy sytuacji, w których pracodawca zwalnia rodzica, a następnego dnia przyjmuje go z powrotem do pracy, z mniejszą pensją, co obniża dochód rodziny. Być może zmiana będzie polegać na tym, że nie będzie można uznać mniejszej pensji u tego samego pracodawcy. 

Dochód ryczałtowców pod lupą

Luka w przepisach pozwala przedsiębiorcom rozliczającym się na podstawie ryczałtu ubiegać się o 500 zł na pierwsze dziecko poprzez wykazywanie we wniosku dochodu, którego wysokość określają sami, odliczając od przychodu koszty jego uzyskania. Wysokość dochodu w tej sytuacji jest trudna do zweryfikowania. Głośny był przypadek przedsiębiorcy, którego roczny przychód wyniósł 208 tys. zł, ale otrzymał świadczenie na pierwsze dziecko, bo oświadczył, że jego dochód wyniósł tylko 13,8 tys. zł, a reszta zarobionych pieniędzy stanowiła koszty uzyskania przychodu.  
Przypomnijmy: Program rodzina 500 Plus obowiązuje od kwietnia 2016 roku. W ubiegłym roku z programu 500 + skorzystało 3,8 mln dzieci. Do rodzin trafiło ponad 17 mld zł, w tym roku ma to być 23 mld zł.
źródło: "Gazeta Wyborcza", 24.03.2017

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (280)
avatar

Wsciekla 86
Wsciekla 86 | 2017-04-20 20:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wiele osob zucilo prace dla 500+ a ja musze ryrac jak wol i tak nie mam 500+ bo dochody sa duże o 50zl i gdzie sprawiedliwosc maja po 6dzieci i biora a maz siedzi jeszcze za granica i maja kolosalne pieniazki to ma myc w pozadku nie!!!!!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mama
mama | Wsciekla 86 | 2017-04-20 20:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moze do szkoly powinnas wrocic zeby nadrobic ortografie?

Odpowiedz

sam. matka
sam. matka | 2017-04-20 11:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

z tym 500+ nie ma sprawiedliwości wcale jestem matką samotną i mi się nie należy bo mam z funduszu alimenty i pracuje ale nikt sie nie zastanowi ze za mieszkanie trzeba płacic leki kupowac i wogóle daja tym ktorzy wogole na to ie zasługuja i ciesza sie ze 500maja to i na picie maja a porzadny człowiek co sie stara i liczy sie z kazda złotowką nie ma nic ani rodzinnego ani zadnych dodatkowych pieniazkow bo nic sie nie nalezy

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Justa
Justa | sam. matka | 2017-04-20 17:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam tak samo tyle że mi jeszcze zabrali alimenty bo przekroczyłam dochód o 6,28 zł i gdzie tu sprawiedliwość...

Odpowiedz

Ja
Ja | 2017-04-19 22:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Powinien sejm zająć się tymi którzy 500+ mają dla siebie nie na dzieci a już nie mówiąc na co przeznaczone są bo tego nikt nie sprawdza

Odpowiedz

Samotna matka
Samotna matka | 2017-04-19 20:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wsadzcie sobie gdzieś ten głupi program pomocy ... tym co powinni dostać się nie należy Ci którzy mają dostali więcej !!! Samotnie wychowuje dziecko, wynajmuje mieszkanie, płacę r-ki, media i raty za meble, zostaje nam kilkaset zlotych, kogo to interesuje. Dajcie więcej bogatszym bo mają więcej dzieci , patologii która przenika kasę albo tym mającym działalność gospodarczą a wykazują stratę. !!! Samotni rodzice zawsze mieli gorzej w tym kraju rodzina trzy osobowa ma tę dane rki i dwie wypłaty, samotny rodzic ma jedną i musi jeszcze za to żyć. ..gdzie tu polityka!!! Chory kraj i chory system pozdrawiam myślących i dziękuję w imieniu moim i mojego dziecka ktore czuję się gorsze w porównaniu z innymi i to tymi którzy nie powinni otrzymywać świadczeń a mają a człowiek uczciwy nie ma nic !!!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Samotna matka
Samotna matka | Samotna matka | 2017-04-20 15:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też jestem samotna matka i też mi się nic nie należy ani 500+ ani rodzinne ani żadne inne świadczenia, bo oczywiście pracuje i dochód przekracza te ich norme, uważam że samotnym matkom powinno się to należeć bez względu na to czy im przekracza czy nie!

Odpowiedz

Barbara
Barbara | Samotna matka | 2017-04-20 20:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam się z Panią ☺

Odpowiedz

Samotna mama.
Samotna mama. | 2017-04-19 17:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Powinni jeszcze wnikliwiej sprawdzać pseudosamotne matki pobierajace 500+ i alimenty z funduszu.Mamusie trzepią kase z mopr i żyją z tatusiami pod jednym dachem bo nikt tego nie weryfikuje.Do tego niejednokrotnie tatusiowie nie pracują ale na fajeczki i piwko zawsze się znajdzie.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

gosc
gosc | Samotna mama. | 2017-04-20 19:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dokładnie! żyją razem a ta składa że niby samotna matka! czemu tego nie weryfikuje!!!

Odpowiedz

asia1988
asia1988 | Samotna mama. | 2017-04-21 21:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

w kieszeń sobie włóż ten głupi komentarz żal Ci dupę ściska??

Odpowiedz

Daro
Daro | 2017-04-19 16:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

500+ jest dlo narkomanów pijakow i dziecio robow którzy nie pracuja bo opieka da. Ja czekam od roku i nic Polska wstyd

Odpowiedz

Lena
Lena | 2017-04-19 10:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A gdzie zmiana w koordynacji zabezpieczen spoelcznych ? Od 12 miesiecy czekam na 500 plus i rodzinne na syna i nadal nic . Ojciec dziecka we Francji wiec moje dziecko z tego tytulu nie dostaje pieniedzy . Polska czeka az Francja zacZnie placic z kolei Francja nie odpowiada na pisma urzedow Polskich . Parodia

Odpowiedz

Mama BDG
Mama BDG | 2017-04-18 13:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja straciłam pracę z powodu ciągłego chorowania syna, po konsultacjach u różnych lekarzy okazało się że ma astmę.. po utracie pracy mówiono idź po 500, uważałam że nie przyznają mi ale w zasadzie mąż ma nieduże zarobki i to 500 bardzo pomaga nam każdego miesiąca. Dodatkowo już wcześniej staraliśmy się o drugie dziecko i los obdarował nas ciąża ale krótko po tym jak zostałam zwolniona. Zawsze pracowałam i odpowadzalam podatki a teraz jestem zdana na państwo... różnie w życiu bywa... uważam że to 500+ jest słuszne.

Odpowiedz

Zbulwersowana samotna
Zbulwersowana samotna | 2017-04-18 10:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

500 zł na każde dziecko powinny otrzymywać wszystkie te osoby (samotni rodzice i malżeństwa), które mają prawo odliczyć dzieci w rozliczeniach rocznych. Wtedy byłoby sprawiedliwie

Odpowiedz

Jola
Jola | 2017-04-17 21:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pracuję i samotnie wychowuje jedno dziecko. Nie mam rodzinnego alimentów ani 500+. Moje dziecko jest poszkodowane bo matka ciezko pracuje. Taki mamy cudny kraj

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Monika!
Monika! | Jola | 2017-04-18 15:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No i Ja mam tak samo. Te pieniądze powinno dostawać każde dziecko bez względu ile zarabiają rodzice. Najbardziej poszkodowane są właśnie samotne matki które ciężko pracują a i tak im się nie należy 500+ ale kogo to obchodzi!?

Odpowiedz

JaMama
JaMama | Jola | 2017-04-18 19:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w dokladnie takiej samej sytuacji.Musze pracowac bo nic mi sie jako samotnej matce nie nalezy,alimentow tatus tez nie placi ale wedlug Panstwa jestem za bogata aby otrzymac 500+.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?