Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Pracujesz w czasie ciąży? Uwaga! Nowe przepisy w sprawie spędzania czasu przy komputerze

| aktualizacja: 26.05.2017 | 7

Przestanie obowiązywać obecna zasada, zgodnie z którą ciężarna może przepracować przy monitorze maksymalnie cztery godziny na dobę. Zobacz, co jeszcze przyniosą zmiany. Ile przed komputerem spędzi teraz kobieta spodziewająca się dziecka?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
Kobieta w ciąży przy komputerze
fot. Fotolia
Dniówka kobiety w ciąży i pracującej przy ekranie komputera nie będzie już skracana do czterech godzin. Pracownica spodziewająca się dziecka ma mieć 15-minutową przerwę w każdej godzinie pracy przy ekranie komputera. Maksymalnie będzie mogła w ten sposób przepracować osiem godzin na dobę. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią. To istotna zmiana dla kobiet, które chciały pracować w ciąży.

Lepiej dla firm, lepiej dla kręgosłupa ciężarnych?

Po zmianie przepisów firma nie będzie już musiała martwić się o zorganizowanie pracy ciężarnym. Będą one mogły pracować przy monitorze przez osiem godzin dziennie, o ile pracodawca zapewni im wspomnianą 15-minutową przerwę w każdej godzinie. W rezultacie ich czas pracy przy monitorze wzrośnie z obecnych czterech do sześciu godzin (po wyłączeniu przerw). Zdaniem Centralnego Instytutu Ochrony Pracy nie oznacza to jednak pogorszenia warunków pracy kobiet. Z opinii CIOP wynika, że wprowadzenie częstszych przerw lepiej wpływa na zmniejszenie obciążeń układu mięśniowo-szkieletowego (podczas pracy przy monitorze) niż skracanie całej dniówki.

Praca przy komputerze kobiety w ciąży - jak było dotychczas?

Obecnie obowiązujące Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet określa, iż praca przy komputerze kobiety w ciąży – nie może trwać dłużej niż 4 godziny na dobę. Praca przy komputerze jest traktowana jako praca w warunkach szkodliwych i w związku z tym, gdy czas pracy kobiety w ciąży przekracza 4 godziny – pracodawca jest zobowiązany do zmiany warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku pracy, skrócenie czasu pracy lub przeniesienie pracownicy do innej pracy (art. 179 Kodeksu Pracy). Jeśli powyższe powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownicy przysługuje dodatek wyrównawczy. Pracownica w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia.
 

Karmiące stracą kilka przywilejów po zmianach

Projekt rozporządzenia zakłada też inne zmiany istotne dla zatrudnionych. Ciężarna wykonująca prace w pozycji stojącej nadal nie będzie mogła ich wykonywać dłużej niż trzy godziny w ciągu zmiany, ale przepisy doprecyzują, że czas spędzony w pozycji stojącej nie będzie mógł jednorazowo przekraczać kwadransa (po tym czasie powinna następować 15-minutowa przerwa). Jednocześnie ograniczenie to (podobnie jak zakaz pracy w pozycji wymuszonej) przestanie obowiązywać kobiety karmiące piersią. Te ostatnie nie będą już także objęte takimi samymi normami w zakresie przenoszenia ciężarów jak pracownice spodziewające się dziecka (karmiące będą mogły dźwigać 1/2 limitu, a ciężarne – 1/4 limitu przewidzianego dla pozostałych kobiet).
 

Plansza źródło: Infor.pl

Podobają Wam się te zmiany?
Uważacie, że będą one z korzyścią dla kobiet ciężarnych? Jesteśmy ciekawi waszej opinii, piszcie proszę w komentarzach i głosujcie w sondzie.

Polecamy:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

bea
bea | 2017-05-04 14:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja pracuje w Belgii, 8 godzin przy komputerze, 7my miesiac ciazy. W Belgii nie istnieje takie cos jak L4 dowolne dla kazdej pani w ciazy, nawet tej ktora przbiega bez komplikacji. Mozna isc do lekarza I sie pouskarzac na no, ze ciezko, ze cos tam boli. Byc moze da zwolnienie na tydzin I tyle. Nikt mi tutaj nie daje 15 min przerwy na godzine. Siedze przy komputerze 8 godzin, tak jak wszystkie inne panie w ciazy I nic zadnej nigdy nie bylo. Praca przy komputerze jest szkodliwa? Ale w jakim stopniu? Przepisy w Poslce naprawde sluza kobietom w ciazy. Tylko pozazdroscic system opieki w tym zakresie. Dodam jeszcze, ze kazda kobieta w ciazy, ktora jest na zwolnieniu chorobowym w ostatnich 6 tygodniach przed porodem, traci kazdy z tych tygodni z urlopu maciezynskiego (ktory tutaj trwa zaledwie 15 tygodnii).

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ktos827
Ktos827 | bea | 2017-05-19 21:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nic tylko wracac do Polski jak w Belgii zle:)

Odpowiedz

MSN
MSN | 2017-04-29 12:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak dla mnie super. Sama w ciąży (2015) pracowałam 8 godzin przy komputerze aż do terminu porodu. Sama chciałam przychodzić do pracy, nikt mnie nie zmuszał, raczej pytali kiedy pójdę już na L4. Tymczasem na L4 nie spędziłam ani jednego dnia, czułam się wyśmienicie, nie brałam też urlopu wypocz., bo wszystkie wizyty u lekarza wyznaczalismy na godziny popołudniowe.
Szczerze mówiąc, bardzo denerwowaloby mnie to, że ktoś chce decydować za mnie o tym, co dla mnie dobre. Dobrze się czułam, więc przychodzilam i dawałam z siebie wszystko. Nie chciałabym, żeby ktoś o 12-ej mówił mi "Musisz iść do domu. Przepisy".
Jeśli kobieta źle znosi ciążę, ma prawo do L4, ale nie można ograniczać wolności komuś, kto chce działać jak zwykle.

Odpowiedz

Nessa
Nessa | 2017-04-27 22:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Powiedzcie mi Drogie Panie z rządu... gdzie Wy k... jesteście?
Rozumiem, że niektórzy mężczyźni mają ograniczoną wyobraźnię, jednak kobiety?? Może one już zdążyły zapomnieć??
Widzisz i nie grzmisz...

Odpowiedz

Patrycja
Patrycja | 2017-04-27 07:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Następny mądry kto to wymyślił nie da sie wysiedzieć tyle czasu bo puchną nogi i kregoslup odpada .Boze co za glupota sie szerzy w tym kraju.

Odpowiedz

Matka
Matka | 2017-04-26 23:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zmiany pisał ktoś kto nigdy nie był w ciąży i nie wie że nie da się długo siedzieć z uwagi na duży brzuch i bóle kręgosłupa.I to nie jest kwestia wygodnictwa że strony kobiet w ciąży tylko realia.

Odpowiedz

Roze
Roze | 2017-04-26 15:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie będzie to lepsze dla ciężarnych. Bzdura. Ja nie mogłam z brzuchem usiedzieć kilku godzin przy komputerze.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?