Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Lubisz wozić dziecko z przodu w samochodzie? – uważaj! We wrześniu zmiany w przepisach

| 25.08.2014, aktualizacja: 26.08.2014 | 1

Lubisz wozić dziecko z przodu w samochodzie? – uważaj! Od września możesz dostać za to mandat a poza tym to najniebezpieczniejsze miejsce w aucie – przestrzega policjant z warszawskiej drogówki.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
fot. Fotolia.pl
Rodzice, którzy lubią przewozić małe dzieci na przednim siedzeniu w foteliku odwróconym do kierunku jazdy a samochody mają wyposażone w aktywną poduszkę powietrzną  mogą od września otrzymać mandat karny. Wówczas zaczną obowiązywać nowe przepisy prawa o ruchu drogowym, które wyraźnie zabraniają takiego przewożenia dzieci.
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wprowadza projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Zmiany mają dostosować polskie prawo do unijnych dyrektyw, dotyczących stosowania pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci.

Wożenie z przodu niemowlaka tylko bez włączonej poduszki powietrznej

W nowych przepisach wyraźnie zapisano, że fotelik na przednim siedzeniu nie może być odwrócony tyłem do kierunku jazdy, gdy samochód wyposażony jest w aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera.
- Rodzice - a szczególnie mamy-  bardzo lubią w ten sposób przewozić dzieci, bo mają z nim kontakt wzrokowy i łatwiej zająć się dzieckiem, które płacze, czy marudzi podczas jazdy samochodem – mówi mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w Warszawie. – Ale zapominamy o tym, że statystyki są nieubłagane i wskazują,  że to miejsce w samochodzie należy do najniebezpieczniejszych podczas kolizji i wypadków.
Zdaniem policjanta najbezpieczniejszym sposobem przewożenia dziecka jest zamontowanie fotelika na tylnym siedzeniu tuż za kierowcą, bądź z tyłu, po środku.

Kupujemy, ale źle montujemy foteliki dla dzieci

W przepisach również zapisano, że fotelik powinien być dostosowany m.in. do wagi oraz wzrostu dziecka. Jednak – zdaniem policjanta – najważniejszym grzechem rodziców jest to, że źle je montują foteliki. Konkolewski zaznacza, że przez ostatnie lata zmieniła się wiedza kierowców o przewożeniu dzieci samochodem. Coraz rzadziej rodzice zapominają o fotelikach. Teraz jednak największym grzechem jest to, że nie potrafimy ich poprawnie zamontować i dopasować do dziecka.
- Nawet najdroższy, najlepszy fotelik źle zamontowany nie spełni funkcji –dodaje policjant. – Moim zdaniem rodzice od sprzedawców powinni wymagać prezentacji z montażu i pomoc w doborze odpowiedniego fotelika.

W zabytkowych autach - zakaz przewożenia dzieci

Nowelizacja przepisów przewiduje również zakaz przewożenia najmłodszych (dzieci do 3 lat) w pojazdach bez pasów bezpieczeństwa. Dotychczas  jeżeli samochód nie był fabrycznie wyposażony w pasy, nie było obowiązku przewożenia dziecka w fotelikach. W takiej sytuacji, dziecko do 12.  roku życia, można było przewozić na tylnym siedzeniu. 
- Na polskich drogach  mało jest już samochodów, które nie są seryjnie wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Chodzi tu raczej o zabytkowe już samochody z lat  siedemdziesiątych - mówi mł. Insp. Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w Warszawie.  – Ale dobrze, że przepisy zostały w tej kwestii uregulowane. To zawsze sprzyja bezpieczeństwu najmłodszych pasażerów.

W jakiej wysokości mandat karny grozi rodzicom

Jak wynika z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, 88 proc. dzieci jest przewożonych w Polsce w fotelikach samochodowych lub przy użyciu innych zabezpieczeń. W porównaniu do badań z 2008 r. poziom ich stosowania wzrósł o ok. 4 proc.
Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych. Nowe przepisy mają wejść w życie we wrześniu 2014 roku.

Konsultacja: mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w Warszawie

Zobacz też: Jak wybrać fotelik samochodowy dla noworodka
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?