Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zmiany w uprawnieniach rodzicielskich od 2016 r. Zobacz, co się zmienia!

| aktualizacja: 11.12.2015 | 43

Od 2 stycznia 2016 r. wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadza kilka zmian m.in. w kwestii urlopu rodzicielskiego, dwóch dni na dziecko. Zobacz, co jeszcze się zmienia.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
Urlop rodzicielski w 2016 r. - prawo dla rodziców Babyonline.pl
fot. Fotolia
Od 2 stycznia 2016 r. wchodzą w życie zmiany w uprawnieniach rodzicielskich. Najważniejsze zmiany to: jeden urlop rodzicielski zamiast dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, dłuższy okres wykorzystania urlopu rodzicielskiego i wychowawczego, możliwość dzielenia urlopu ojcowskiego na części, wykorzystanie 2 dni na opiekę nad dzieckiem w wymiarze godzinowym. Na czym konkretnie polegają te zmiany?
 

Jeden urlop rodzicielski zamiast dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego

Nie będzie dodatkowego urlopu macierzyńskiego – zostanie on połączony z urlopem rodzicielskim. W sumie rodzice będą mogli korzystać z urlopu przez tyle samo tygodni co poprzednio, gdyż nowy urlop rodzicielski będzie stanowił sumę dwóch dotychczasowych urlopów. 
Po urlopie macierzyńskim rodzic będzie mógł skorzystać z urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni (w razie urodzenia 1 dziecka) lub 34 tygodni (w razie urodzenia co najmniej dwojga dzieci przy porodzie). Za pierwsze 6 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka) lub 8 tygodni (w przypadku urodzenia więcej niże jednego dziecka) rodzic dostanie zasiłek w wysokości 100% wynagrodzenia. Chyba że matka dziecka zadeklaruje, że przez cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego będzie pobierać zasiłek w wysokości 80% wynagrodzenia. 
 

Wydłużenie czasu wykorzystania części urlopu rodzicielskiego aż do zakończenia roku, w którym dziecko ukończy 6 lat.

Jednym z kluczowych elementów nowelizacji jest rezygnacja z zasady, że cały urlop rodzicielski przypada bezpośrednio po dodatkowym urlopie macierzyńskim. Urlop rodzicielski będzie można wykorzystać w czterech częściach, przy czym 16-tygodniowa część urlopu, będzie mogła zostać wykorzystana aż do zakończenia roku, w którym dziecko ukończy 6 lat (przy czym urlop udzielany w późniejszym terminie będzie udzielany maksymalnie w dwóch częściach). 
Po zmianach, w wyjątkowych przypadkach będzie można skorzystać z części urlopu rodzicielskiego, która jest krótsza niż 8 tygodni (ale nie mniej niż 6 tygodni).

Zobacz: Mama na samozatrudnieniu – czy przysługuje jej urlop i zasiłek macierzyński?
 

Zmienione zasady udzielania urlopu wychowawczego

Urlopu wychowawczego udziela się maksymalnie w pięciu częściach do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat (dotychczas było tak, że ostatni dzień urlopu wychowawczego musi przypadać najpóźniej w dniu poprzedzającym ukończenie przez dziecka 5 lat).
Jeśli jednak rodzic wykorzystywał część urlopu rodzicielskiego w późniejszym terminie (nie bezpośrednio po macierzyńskim), to liczba wykorzystanych części takiego urlopu (maksymalnie dwie) obniża liczbę możliwych do wykorzystania części wychowawczego
 

Zmiana terminów składania wniosków o urlop rodzicielski oraz wychowawczy

Wniosek o skorzystanie z całego wymiaru rodzicielskiego (połączonego z dodatkowym macierzyńskim) trzeba będzie złożyć nie później niż 21 dni po porodzie. Natomiast wnioski o urlop rodzicielski lub wychowawczy składa się nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z nich.
 

Wydłużenia czasu łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy na maksymalnie pół etatu

W razie łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą urlop rodzicielski (połączony z dodatkowym macierzyńskim) wydłuża się proporcjonalnie do przepracowanego czasu.
Rodzic może łączyć pracę z urlopem przez maksymalnie 64 lub 68 tygodni (w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie).
 

Dzielenie się urlopami bez względu na podstawę prawną zatrudnienia

Rodzice będą mogli się dzielić okresami pobierania zasiłku bez względu na podstawę prawną zatrudnienia (np. pracownik ojciec będzie mógł przejąć je od samozatrudnionej matki).
 

Wykorzystanie urlopu przez osoby najbliższe

W szczególnych okolicznościach (np. w razie pobytu matki w szpitalu) część jej urlopu macierzyńskiego może wykorzystać ojciec dziecka lub pracownik – inny członek najbliższej rodziny.

Warto przeczytać: Ministerstwo wyjaśnia: dla kogo i kiedy 500 zł na dziecko
 

Prawo do zasiłku w razie podjęcia zatrudnienia przez matkę dziecka

Jeśli niepracująca w chwili porodu matka podejmie zatrudnienie co najmniej na pół etatu, to pracujący ojciec dziecka (lub pracownik – inny członek najbliższej rodziny) będzie miał prawo do części urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego przez okres zatrudnienia matki.
 

Korzystanie z urlopu ojcowskiego

Mężczyzna będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego do momentu ukończenia przez dziecko drugiego roku życia.
Dwutygodniowy urlop ojcowski można wykorzystać jednorazowo lub w dwóch częściach (po 1 tygodniu każda).
 

Elastyczniejsze korzystanie z dwóch dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem

W ciągu roku kalendarzowego pracownikowi wychowującemu co najmniej jedno dziecko w wieku do lat 14 przysługuje 16 godzin albo 2 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
O sposobie wykorzystania zwolnienia (w dniach lub godzinach) decyduje pracownik w pierwszym wniosku o jego udzielenie składanym w danym roku.

Zobacz, co jeszcze zmienia nowelizacja Kodeksu pracy na stronie rządowej: rodzicielski.gov.pl
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (43)
avatar

jjjj
jjjj | 2016-03-16 21:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak

Odpowiedz

m
m | 2016-01-19 19:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nic z tego nie zrozumnialam.

Odpowiedz

AnimaVilis
AnimaVilis | 2016-01-17 17:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mało z tego zrozumiałam... :/

Odpowiedz

marta
marta | 2016-01-14 14:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dobrze wiedzieć, ze nie tylko ja tego nie zrozumiałam

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

kama
kama | marta | 2016-01-18 14:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja tez ;/

Odpowiedz

E
E | 2016-01-12 20:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie ma w tym nic dobrego dla mnie, chce wrocic po macierzyńskim do pracy, ktory niestety w tym orzypadku jest teraz krotszy o 6 tyg

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

zargos
zargos | E | 2016-01-13 14:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Po urlopie macierzyńskim rodzic będzie mógł skorzystać z urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni (w razie urodzenia 1 dziecka) lub 34 tygodni (w razie urodzenia co najmniej dwojga dzieci przy porodzie). Za pierwsze 6 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka) lub 8 tygodni (w przypadku urodzenia więcej niże jednego dziecka) rodzic dostanie zasiłek w wysokości 100% wynagrodzenia. Chyba że matka dziecka zadeklaruje, że przez cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego będzie pobierać zasiłek w wysokości 80% wynagrodzenia.

Odpowiedz

karola
karola | E | 2016-01-15 21:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie jest krótszy, nazywa się rodzicielski zamiast dodatkowy macierzyński, bierze się go na takich samych zasadach i jest płatny 100% w przypadku gdy chcesz wrócić po pół roku do pracy :-)

Odpowiedz

Gocha
Gocha | E | 2016-01-16 17:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To weź te 6 tyg z rodzicielskiego...co za problem.

Odpowiedz

elar
elar | 2016-01-10 10:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A jak to jest z tym ojcowskim. Ja urodzilam zeszłego roku w marcu to maz tez moze wybrac do drugiego roku czy to jest tylko dla tych co w tym uridzili??

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Acha
Acha | elar | 2016-01-13 13:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też

Odpowiedz

Olka
Olka | 2016-01-09 16:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czyli 6 tyg = 100% a za resztę tygodni ile??? Z mojego rozumowania wychodzi na to,że matka lepiej wyjdzie na tym jak przez cały okres będzie pobierać 80 % pensji.... czy się mylę ?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

callisima
callisima | Olka | 2016-01-11 18:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W sumie wychodzi na to samo, ale na pewno łatwiej się przestawić na 80% przez cały czas urlopów (macierzyńskiego i rodzicielskiego). Zajrzyj na przepisowamama.pl, tam masz to fajnie opisane.

Odpowiedz

karola
karola | Olka | 2016-01-15 20:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

20tygodni macierzyńskiego +6tygodni rodzicielskiego płatne 100% i kolejne 26 tygodni rodzicielskiego płatne 60% jeśli matka nie zdecyduje od razu zeby wziąć 52 tyg, jeśli zdecyduje to <3 52 tyg płatne po 80%. Zmieniła sie nazwa wcześniej było 20 tyg macierzyńskiego+6 tyg dodatkowo. macierzyńskiego + 26 tyg rodzicielskiego :-)

Odpowiedz

ola
ola | Olka | 2016-01-18 11:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

kiedy bierzesz na poczatku 100% pozniej podobno 60% lub caly czas 80% od poczatu do konca

Odpowiedz

Marta
Marta | 2016-01-02 12:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie rozumiem. Czyli teraz oprócz różnego urlopu macierzyńskiego można jeszcze dodatkowo wykorzystać urlop ridzicielski czyli być ponad -, 5 roku na urlopie i pobierać 80% wynagrodzenia?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Marta
Marta | Marta | 2016-01-02 12:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

1,5 roku

Odpowiedz

M.
M. | Marta | 2016-01-08 19:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie do końca, albo bierzesz 6 mcy za 100% wynagrodzenia, a później decydujesz czy korzystasz z dodatkowego urlopu 6 mcy i pobierasz 60% wynagrodzenia, albo od razu decydujesz się na 12 mcy i przez te 12 mcy pobierasz 80% wynagrodzenia. Pieniędzy jest tyle samo, chodzi o ich rozłożenie.

Odpowiedz

Marta
Marta | 2015-12-31 08:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"w razie urodzenia co najmniej dwojga dzieci przy porodzie" a przy czym jeszcze można urodzić dziecko? Naprawdę nie macie tam nikogo kto potrafi opisać sprawę bez pajacowania, tak by dało się to zrozumieć?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

m
m | Marta | 2016-01-01 12:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

wazna jest sprawa nie forma. czy zawsze musi sie znalezc ktos najmadrzejszy? po to pani weszla zeby bledy poprawiac czy przeczytac artykul?!

Odpowiedz

J
J | Marta | 2016-01-02 00:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Naprawdę nie trzeba długo się zastanawiać żeby zrozumieć, że chodzi o co najmniej dwójkę przy jednym porodzie

Odpowiedz

Mama
Mama | Marta | 2016-01-04 13:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tu chodzi o bliźniaki, trojaczki itd

Odpowiedz

tak myślę
tak myślę | Marta | 2016-01-09 20:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

określenie "przy porodzie" ma dać do zrozumienia, że chodzi o urodzenie przynajmniej 2 dzieci podczas jednego porodu (a nie np w 2013 jednego dziecka, a w 2014 drugiego). Wydaje mi się, że autor to miał na myśli a nie uświadamianie, że dzieci rodzi się podczas porodu :)

Odpowiedz

Mama
Mama | Marta | 2016-01-02 13:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chodzi pewnie o to że dwoją dzieci podczas jednego porodu bo pewnie znajda sie tacy co beda myśleli ze im to przysługuje jak maja dzieci lat np 2 i teraz urodziła drugie

Odpowiedz

marrrrria
marrrrria | Mama | 2016-01-03 17:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

chodzi o poród blizniaczy lub trójki gamonie

Odpowiedz

jupi
jupi | 2015-12-30 20:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jakoś nielogicznie jest to wytłumaczone

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ali
ali | jupi | 2016-01-02 14:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dokładnie... :/

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?