Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Znamiona u noworodka

| aktualizacja: 09.11.2008 | 1

Wdzięcznie się nazywają, ale są wielkim utrapieniem znamiona. Sprawdź, które z nich są niegroźne, a które trzeba leczyć.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)

Miała być gładka, różowa i bez skazy. Taka jak u noworodków z reklam. Tymczasem skóra Twojego dziecka jest w plamkami, pieprzyki, grudki. Sprawdź, czy rzeczywiście są one powodem do zmartwienia.

Prof. dr hab. Paweł Januszewicz odpowiada na pytania dotyczące znamion u dziecka. Dzięki pomocy prezesa Kolegium Lekarzy Pediatrów na pewno nie będziesz już miała żadnych wątpliwości, czy pieprzyk lub czerwona plamka są groźne dla Twojego dziecka.

Na czole noworodka, nad nosem, widać sporą różową plamę. Czy to choroba skóry
Nie. To tzw. „uszczypnięcie bociana”, niegroźna zmiana skórna występująca u prawie połowy noworodków. Plama ma kształt trójkąta (stąd jej nazwa – rzeczywiście wygląda, jakby zostawił ją długi ptasi dziób), może mieć kolor różowy, pomarańczowy lub jasnobrązowy. Gdy jej dotykasz, lekko blednie, a kiedy malec płacze lub krzyczy – nabiega krwią i ciemnieje. Na „uszczypnięcie bociana” nie ma żadnego lekarstwa. Nie trzeba jednak nic z tym robić, bo zazwyczaj plama sama znika, zanim dziecko skończy roczek.

Zdarza się (bardzo rzadko), że to znamię zostaje do końca życia i nie można go usunąć.

Noworodek ma na ramieniu czerwoną wypukłą narośl wielkości groszki. Czy trzeba ją usunąć
Nie. To prawdopodobnie naczyniak krwionośny, niegroźne znamię, które pojawia się u noworodków najczęściej około trzeciego, czwartego tygodnia życia, raczej u dziewczynek niż u chłopców. Może mieć średnicę nawet do czterech centymetrów. Z wyglądu przypomina malinę i tak bywa potocznie nazywane. Kiedy noworodek jest chory i gorączkuje, naczyniak może stwardnieć i ściemnieć. A gdy smyk rośnie, znamię szarzeje, spłaszcza się i stopniowo zanika.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

skowronek
skowronek | 2009-05-20 12:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

od urodzenia noworodek ma przy uchu takie ziarenko koloru skóry i na tym są malutkie włoski co to jest czy można to usunąć i kiedy

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?