Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Znieczulenie do porodu: poznaj wady i zalety znieczulenia zewnątrzoponowego [WIDEO]

| aktualizacja: 30.06.2017 | 0

Znieczulenie porodowe to dobre rozwiązanie, choć wiąże się z ryzykiem skutków ubocznych. O wadach i zaletach znieczulenia zewnątrzoponowego mówi ginekolog, dr n. med. Marian Malinowski.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)

Zobacz inne z serii PORÓD – POSŁUCHAJ EKSPERTA! (4):

Poród to nie są zawody w wytrzymałości na ból! Jeśli boisz się bólu porodowego, pomyśl o znieczuleniu porodowym, przekonują eksperci.

Znieczulenie porodowe: czy warto? 

– Polecam moim pacjentkom znieczulenie do porodu, ponieważ poród boli i od tego bólu nie ma ucieczki. Jedyne, co możemy zrobić, to sprawić, żeby ten ból był mniejszy i znośniejszy – tłumaczy ginekolog, dr n. med. Marian Malinowski. – Często jest tak, że pacjentki, które na początku deklarują, że zniosą każdy ból, pod koniec porodu proszą o znieczulenie, tylko że my już wtedy nie możemy go założyć, bo nie ma warunków technicznych.   

Ekspert tłumaczy, że ze względu na to, iż założenie znieczulenia wymaga pewnej współpracy z pacjentką, wykonuje się je na początku I okresu porodu, najczęściej przy rozwarciu szyjki macicy wynoszącym 3 cm.

Jaka jest najpopularniejsza metoda znieczulenia do porodu? 

– Aktualnie najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą znieczulenia jest tzw. znieczulenie zewnątrzoponowe. Polega ono na tym, że specjalną igłą podaje się środek znieczulający do przestrzeni międzykręgowej. Oczywiście, jak każdy zabieg, może się on udać, może się nie udać, np. może znieczulić się tylko część brzucha – tłumaczy ginekolog. 

Plusy znieczulenia zewnątrzoponowego:

  • Znieczulenie jest podawane miejscowo i nie oddziałuje na dziecko
  • Pacjentka może się poruszać
  • Często przyspiesza przebieg porodu.

Minusy znieczulenia znieczulenia zewnątrzoponowego:

  • Może opóźniać przebieg porodu
  • Czasem utrudnia współpracę między pacjentką a ginekologiem podczas II okresu porodu (rodząca może nie czuć skurczów partych)
  • Niesie ryzyko bólu głowy po porodzie – tzw. zespołu popunkcyjnego.


Konsultacja: dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?