Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie

| aktualizacja: 18.04.2017 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
Znieczulenie zewnątrzoponowe to jedna z popularniejszych metod łagodzenia bólu porodowego.
fot. Fotolia
Metod łagodzenia bólu jest wiele. Jaką wybrać. Najczęściej mamy proszą o znieczulenie zewnątrzoponowe.

Znieczulenie zewnątrzoponowe to najpopularniejszy sposób uniknięcia bólu porodowego. Sam w sobie nie jest zły, bo dzięki niemu Twój organizm zacznie np. produkować hormony niezbędne do tego, byś dała sobie radę ze skurczami.

Ale poziom odczuwania bólu jest różny, jedne kobiety mobilizuje, inne wręcz przeciwnie. Wtedy można go łagodzić. Służą do tego różne metody: stosuje się techniki oddechowe, masaż, kąpiele (sprawdź, jak możesz jeszcze pokonać ból porodowy) lub właśnie znieczulenie zewnątrzoponowe.
 

Znieczulenie zewnątrzoponowe – zalety

Znieczulenie zewnątrzoponowe jest bardzo skuteczną metodą znoszenia bólu podczas całego porodu:
 • zmniejsza odczuwanie bólu w 75–100 proc.
 • nie zaburza przebiegu porodu
 • będziesz świadoma tego, co się dzieje dookoła, mając wszystko pod kontrolą
 • łatwiej też się rozluźnisz i skoncentrujesz na technikach oddechowych
 • poród może się przyspieszyć, bo znieczulenie spowoduje zmiękczenie i rozluźnienie szyjki macicy oraz tkanek krocza – będziesz przy tym odczuwać skurcze, ale bez silnego bólu
 • bezbolesne będzie ewentualne szycie krocza (jeśli dojdzie do jego nacięcia lub pęknięcia, czytaj więcej o: nacinaniu krocza rodzącej kobiety)
 • nie będziesz też tak zmęczona, jak po naturalnym porodzie
 • nie wpłynie ono ujemnie na dziecko, bo anestezjolodzy stosują teraz nowoczesne preparaty, podając je dodatkowo w minimalnych dawkach.


Znieczulenie zewnątrzoponowe – zalety

Nie ma róży bez kolców – znieczulenie zewnątrzoponowe niesie ryzyko powikłań. Co prawda jest ono niewielkie – zdarza się raz na 10–20 tys. przypadków, mimo to powinno być stosowane tylko, gdy jest rzeczywiście potrzebne:
 • bywa, że obniża się ciśnienie krwi
 • pojawiają się efekty uboczne w postaci bóli, zawrotów głowy itd. 
   

Dla kogo jest znieczulenie zewnątrzoponowe

Przede wszystkim dla tych kobiet, które tak bardzo boją się bólu, że o porodzie myślą z przerażeniem. Rozważ je, jeśli i Tobie myśl o skurczach porodowych spędza sen z powiek. Porozmawiaj o swoich obawach z lekarzem podczas wizyty kontrolnej lub z położną na zajęciach w szkole rodzenia.

Ale pamiętaj, że każdy poród jest inny. Każda z nas ma bowiem inny próg bólowy (dla 40 proc. rodzących ból jest do zaakceptowania, dla kolejnych 40 proc. znaczący, a tylko 20 proc. odbiera go jako nie do zniesienia). Inaczej też rodzimy. Znieczulenie u różnych kobiet może więc dawać inne efekty.

Rozwiąż psychotest: jak poradzisz sobie z porodem?


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

htt[://znieczulenie.isgreat.org
htt[://znieczulenie.isgreat.org | 2010-07-25 10:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To nieprawda, że w trakcie znieczulenia porodu nie wolno sie poruszać. Nowoczesne metody znieczulenia porodu zakładają prowadzenie walking anesthesia., czyli takiego znieczulenia zewnątrzoponowego porodu, żeby kobieta mogła spacerować w obrębie pokoju z założonym cewnikiem. W nowoczesnym znieczuleniu porodu NIE podajemy litra płynów. Czy krocze zszyte bez znieczulenia jest mniej bolesne potem? Bzdura... Dlaczego na temat znieczuleń wypowiadają sie nie-anestezjolodzy? W tym kraju znieczuleniem porodu zajmują sie chyba anestezjolodzy , a nie położne. Czyżbym sie mylił? Więcej na temat nowoczesnego znieczulenia porodu znajdziecie koleżanki w serwisie Morfeusz 2001.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?