Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Znieczulenie zewnątrzoponowe

| aktualizacja: 21.11.2013 | 0

To rodzaj znieczulenia porodu, na które decyduje się coraz więcej przyszłych mam. Bo metoda ta jest skuteczna, względnie bezpieczna, łatwa do podania, pozwala brać udział w porodzie. Jeśli decydujesz się na znieczulenie zewnątrzoponowe, sprawdź, co cię czeka.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
Znieczulenie zewnątrzoponowe sprawdzi się, gdy boisz się bólu
fot. RF

O znieczulenie zewnątrzoponowe możesz poprosić, gdy wiesz, że nie wytrzymasz bólu (co może mieć wpływ na przebieg akcji porodowej). Lekarz zdecyduje o jego zastosowaniu, jeśli poród przebiega z wykorzystaniem kleszczy/próżnociągu, w przypadku ciąży mnogiej czy cesarskiego cięcia.

Jak działa znieczulenie zewnątrzoponowe?

Po podaniu środka znieczulającego tracisz czucie, ale tylko w dolnej części ciała. Preparat paraliżuje nerwy, które przewodzą impulsy bólu z macicy i szyjki macicy, dzięki czemu nie będziesz czuć - wcale albo trochę - skurczów porodowych. Niestety, blokada ta dotyczy też nerwów nóg oraz pęcherza. Dlatego spodziewaj się chwilowego "paraliżu" jednych i utraty kontroli nad drugim (wprowadza się wtedy do pęcherza cewnik, który go opróżnia). Po znieczuleniu będziesz przytomna, co pozwoli ci przeżyć poród w pełni.

Jak podaje się znieczulenie zewnątrzoponowe?

Cały zbieg trwa około pół godziny, a znieczulenie utrzymuje przez kilka godzin. Znieczulenie polega na wstrzyknięciu środka między zewnętrzne opony rdzenia kręgowego (czyli w przestrzeń zewnątrzoponową). Preparat ten blokuje nerwy przewodzące ból.
  • Podłączenie kroplówki Jest potrzebne, by zapobiec nadmiernemu obniżeniu ciśnienia krwi podczas podawania cewnika do podawania środka znieczulającego miejscowo.
  • Odpowiednia pozycja Lekarz poprosi cię byś się położyła na lewym boku lub wyprostowała w pozycji siedzącej.
  • Odkażenie i znieczulenie miejscowe Anestezjolog najpierw odkazi miejsce wkłucia, a po chwili delikatnie wprowadzi igłę między kręgi w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego. Możesz wtedy poczuć niewielkie napięcie lub mrowienie. Zwykle jednak nie czuje się niczego.
  • Wprowadzenie cewnika Lekarz przez igłę wprowadza elastyczny cewnik z dawką środka znieczulającego. Cewnik mocuje się plastrem do twoich pleców, by nie przeszkadzał podczas porodu. Cewnik pozostaje w tym miejscu przez 24 godziny po porodzie - na wypadek, gdyby zaistniała potrzeba podania kolejnej dawki znieczulenia.
    Na pierwsze efekty znieczulenia czeka się od trzech do pięciu minut, na pełny efekt - około dziesięciu.
  • Podłączenie do KTG Jest potrzebne, bo zdarza się, że znieczulenie zewnątrzoponowe spowalnia czynność serca płodu - trzeba ją stale monitorować.

Sprawdź, jak przebiega badanie KTG

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?