Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dziecko zniekształca słowa

| aktualizacja: 07.12.2013 | 0

Czy zniekształcanie słów przez dwulatkę powinno niepokoić rodziców? Odpowiada pedagog.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
dziecko, mówienie,mowa, kłopoty
Martusia ma prawie dwa latka i jak na ten wiek dużo mówi, zna nawet kilka wierszyków, bo bardzo dużo jej czytam. Martwi mnie to, że większość słów zniekształca i nie chce powtórzyć prawidłowo. Nie mówię o dziecinnym zmiękczaniu słów, ale o zamianie końcówek albo niektórych dźwięków, np. zamiast „k” wymawia „t” . Kiedy z dzieckiem należy iść do logopedy? Barbara z Mazowsza

Pani córeczka ma jeszcze słabo ukształtowany aparat artykulacyjny i ma prawo tak mówić. Nie umie jeszcze również prawidłowo naśladować wszystkich dźwięków. I nie jest to żaden defekt, tylko prawidłowość rozwojowa. Z Pani opisu nie wynika nic niepokojącego, dlatego proponuję jeszcze spokojnie poczekać, aż córeczka nabierze więcej wprawy w mówieniu. Logopeda może ewentualnie za rok obejrzeć dziecko – tylko po to, by Pani się nie zamartwiała.
Agnieszka Galica konsultacja: Agnieszka Galica
Terapeuta rodzinny i małżeński. Kieruje Pracownią Konsultacyjną "Na Uboczu" Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Autorka popularnych bajek i piosenek dla dzieci oraz programów telewizyjnych.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?