Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Żółtaczka u noworodka: czy jest groźna?

| 28.12.2006, aktualizacja: 25.04.2016 | 1

Wiele noworodków ma żółtaczkę. Niektóre przechodzą przez nią łagodnie, dla innych żółtaczka jest poważnym problemem. Od czego to zależy i jak pomóc dziecku, które ma żółtaczkę?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(11)
żółtaczka
fot. Fotolia
Żółtaczka fizjologiczna jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych noworodka. Zwykle nie wymaga leczenia, dziecko wystarczy uważnie obserwować i często karmić piersią. W wyjątkowych przypadkach lekarz może na 1-2 dni zalecić odstawienie dziecka od piersi. Jeśli żółtaczka jest bardzo nasilona, konieczne jest jej leczenie.

Dlaczego noworodek ma żółtaczkę?

Noworodek ma we krwi więcej erytrocytów (krwinek czerwonych) niż dorosły, ale żyją one bardzo krótko. To jeden z powodów pojawienia się żółtaczki noworodków. Rozpadająca się hemoglobina, czyli czerwony barwnik krwi, jest rozkładana do bilirubiny (żółtego barwnika).
Wątroba noworodka nie pracuje jeszcze prawidłowo. Nie radzi sobie ona z przetworzeniem i wydaleniem nadmiaru bilirubiny z organizmu. Jeśli jest jej dużo, pojawia się żółtaczka.

Dowiedz się więcej: Bilirubina u noworodka

Które noworodki mają żółtaczkę

U większości zdrowych noworodków stężenie żółtego barwnika (bilirubiny) we krwi zwiększa się od 2.-3. dnia po urodzeniu, a u 30% z nich widoczna jest nawet wyraźna żółtaczka. 
U donoszonych noworodków żółtaczka fizjologiczna rozpoczyna się zwykle w 3- 5. dobie życia i trwa około 10 dni. U wcześniaków może się pojawić już w pierwszej dobie i trwać dwa tygodnie, a nawet dłużej.

Jakie są objawy żółtaczki

Dziecko staje się żółte - najpierw na twarzy, potem na brzuszku, a niekiedy także na rączkach i nóżkach.
Zażółcone są też białka oczu i śluzówki. Żółtaczkę najłatwiej zauważyć na białej części oka.

Żółtaczka fizjologiczna u noworodków urodzonych o czasie:
  • rozpoczyna się nie wcześniej niż w 2-3. dobie życia,
  • stężenie bilirubiny nie przekracza górnej granicy normy dla wieku dziecka.

Jak leczyć żółtaczkę fizjologiczną u noworodka

Skuteczną metodą chroniącą noworodka przed nasiloną żółtaczką jest jak najczęstsze karmienie piersią noworodka (nawet 8-12 razy na dobę). Pobudza to pracę przewodu pokarmowego (a dzięki temu łatwiej pozbyć się nadmiaru bilirubiny).

Nie podawaj dziecku niczego innego poza swoim pokarmem (nie podawaj wody, wody z glukozą). Dodatkowe płyny (wodę, wodę z glukozą, mleko modyfikowane) możesz podać tylko na wyraźne zlecenie lekarza.

Leczenie żółtaczki noworodka naświetlaniami

W wyjątkowych przypadkach, jeśli stężenie bilirubiny jest wysokie, lekarz może zalecić zaprzestanie na 1-2 dni karmienia piersią. 

Jeżeli poziom bilirubiny jest bardzo wysoki lub zbyt szybko się zwiększa, lekarze zalecają naświetlanie dziecka promieniami ultrafioletowymi (UV), emitowanymi przez specjalną lampę (tzw. fototerapia). Promienie te rozkładają bilirubinę w skórze, co ułatwia i przyspiesza jej wydalanie z moczem. Noworodka, ubranego tylko w pieluszkę i okularki zasłaniające oczy kładzie się na całą dobę pod lampę emitującą promienie UV.

Zwykle po 2-3 dniach dziecko może wrócić do domu. Ważne jest, by było póżniej pod dobrą opieką lekarza.
Przejście żółtaczki zwykle nie ma wpływu na dalszy rozwój dziecka. Zwykle nie trzeba przesuwać szczepień i można to robić zgodnie z aktualnym kalendarzem szczepień obowiązkowych.  

Czytaj też:

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?