Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czym się różni żółtaczka fizjologiczna noworodka od żołtaczki patologicznej?

| aktualizacja: 07.11.2017 | 6

Tuż po porodzie na skórze noworodka może pojawić się złocista opalenizna. To znak, że dziecko przechodzi żółtaczkę. Sposób postępowania zależy od jej nasilenia.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(13)
żółtaczka noworodka, bilirubina, fototerapia, żółtaczka fizjologiczna, żółtaczka a karmienie piersią, zażółcenie skóry
fot. Fotolia
Żółtaczka fizjologiczna pojawia się u blisko 70 proc. noworodków urodzonych o czasie i u prawie 90 proc. wcześniaków. Najpierw żółty odcień skóry pojawia się na buzi, potem na klatce piersiowej i plecach, a w końcu na nóżkach. Gdy ustępuje, normalną barwę najszybciej odzyskują stópki. Co jest jej przyczyną i czym należy się niepokoić?

Wszystko przez pewien barwnik

Zażółcenie skóry wywołuje żółty barwnik krwi – bilirubina. Jego poziom rośnie w organizmie dziecka, gdy po okresie życia płodowego ma ono we krwi za dużo czerwonych krwinek. Te zbędne rozpadają się, uwalniając bilirubinę. Są przyrządy, które pozwalają zmierzyć jej poziom przez skórę, bez narażania dziecka na ból. Jeśli wartości są wysokie, konieczne jest pobranie krwi do badania. Najwyższy poziom bilirubiny (około 13–15 mg proc.) występuje zazwyczaj w 4–5. dobie, a u wcześniaków w 6–7. Wtedy również najbardziej widać zażółcenie skóry i białek oczu dziecka.

To tylko fizjologia

Jeśli zabarwienie skóry, spojówek i śluzówek pojawia się 2–3. dnia po narodzinach dziecka, świadczy to o żółtaczce fizjologicznej, której nie trzeba leczyć (gdy widoczne jest w 1. dobie po porodzie i trwa ponad 2 tygodnie, to poważniejsza sprawa). Dziecko, które przechodzi żółtaczkę fizjologiczną, nie ma żadnych innych oznak choroby i czuje się dobrze. Mimo zażółcenia skóry, może być wypisane ze szpitala do domu. Lekarz zaleca, aby częściej je karmić (piersią – co 1,5–2,5 godziny, butelką – co 3, a w nocy – co 4) i zgłosić się na kontrolę. Poziom bilirubiny opada zwykle do 8–10. dnia życia. Najpóźniej zniknie około 3. tygodnia. Jeśli wyjdziesz ze szpitala przed pojawieniem się żółtaczki, skontaktuj się z pediatrą, jeśli u dziecka pojawi się mocne zażółcenie skóry albo żółtaczka niepokojąco się nasila.

To trzeba leczyć

Czasem zażółcenie skóry pojawia się tuż po przyjściu dziecka na świat. Wtedy od razu pobiera się krew do badania, aby określić poziom bilirubiny. Zwykle rośnie on bardzo szybko i przekracza dopuszczalne normy. Mamy wtedy do czynienia z żółtaczką patologiczną. Jej przyczyną może być niezgodność grup krwi pomiędzy mamą a dzieckiem lub też zakażenie. Nadmiar bilirubiny trzeba jak najszybciej obniżyć, ponieważ może zaburzać rozwój noworodka. Jeżeli zażółcenie skóry utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie, robi się posiewy bakteriologiczne i obserwuje dziecko.

Czytaj też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

mama pielęgniarka
mama pielęgniarka | 2017-03-23 05:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Lek przed porodem jest główną przyczyną tego że mama wszystkie linie mieć cesarkę. Nasze szpitale i lekarze za mało skupiają się na rodzącej . Gdyby kobieta rodziła w znieczuleniu i mogła nie wspominać porodu jak traumy napewno nie myslalaby o cięciu cesarskim.

Odpowiedz

monia
monia | 2017-01-18 18:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mają stronkę zoltaczka-noworodków.pl

Odpowiedz

monia
monia | 2017-01-18 18:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mój syn dostał żółtaczki w 5 tygodniu miał bilirubinę15. pediatra zaleciła naświetlania albo w szpitalu. z obawy przed jakimś zakażeniem wypożyczyliśmy jednak lampę do domu i w komforcie po dniach było 8. ciągle karmiłam piersią. na śląsku w dąbrowie górniczej mają lampy do terapii żółtaczki noworodkowej w domu.

Odpowiedz

Położna
Położna | 2016-11-06 14:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W kwestii żółtaczki należy się radzić przede wszystkim położnej rodzinnej. Pediatrzy nie mają dużego doświadczenia w tym temacie i zbyt pochopnie podejmują decyzję o leczeniu i - co gorsza- odstawieniu od piersi!

Odpowiedz

ania
ania | 2016-07-20 19:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy 10:8 to dobry wyniki żółtaczki?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

&Marta
&Marta | ania | 2017-09-29 09:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co znaczy dobry? To wysoki wynik. Powinno sie przepajac dziecko glukoza 5% i badac poziom bilirubiny.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?