Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zostałaś z dzieckiem w domu, zamiast wrócić do pracy? Nic dziwnego!

| aktualizacja: 27.04.2017 | 7

Choć w porównaniu z innymi krajami sytuacja kobiet na polskim rynku pracy nie jest zła, wiele aspektów wciąż wymaga poprawy.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Niepracująca mama trzyma w ramionach niemowlę
fot. Fotolia
Zamiast wrócić do pracy po urodzeniu dziecka, zostałaś z maluchem w domu? Dane opublikowane przez brytyjski tygodnik "The Economist" nie pozostawiają złudzeń – chociaż sytuacja Polek nie jest zła, wciąż zarabiamy mniej niż mężczyźni i rzadziej obejmujemy kierownicze stanowiska.

Matka Polka pracująca

Tygodnik "The Economist" już po raz piąty opublikował raport dotyczący sytuacji kobiet na rynku pracy w 29 krajach. Raport łączy dane o szkolnictwie wyższym, wysokości wynagrodzenia, kosztach opieki nad dziećmi, długości urlopu macierzyńskiego, zajmowanych stanowiskach. Dzięki tym danym udało się stworzyć ranking krajów, w których kobietom pracuje się najlepiej. Chociaż w ogólnym rankingu Polska zajęła wysokie 5. miejsce, wciąż mamy wątpliwości, czy sytuacja zawodowa Polek rzeczywiście jest tak dobra.

Według raportu "The Economist", w Polsce:
  • kobiety zarabiają o 11,1% mniej niż mężczyźni,
  • kobiety zajmują 40,2% stanowisk kierowniczych,
  • kobiety zajmują 10,9% miejsc w zarządach,
  • kobiety posiadają 27,4% mandatów w parlamencie,
  • koszty opieki nad dzieckiem netto wynoszą 6,9% przeciętnego wynagrodzenia,
  • kobiety mają równowartość 41,6 tygodni urlopu macierzyńskiego.
Mogłoby się wydawać, że młode mamy chętnie wracają do pracy, jednak jak jest w rzeczywistości? Te dane pokazują, że kobiety wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni, a przy tym mają mniejsze szanse na awans. Co więcej, każda mama wie, że koszty opieki nad dzieckiem wynoszą więcej niż 7% przeciętnego wynagrodzenia. Przy obecnej pomocy finansowej, która można otrzymać od państwa (w tym programie 500+ i innych świadczeniach rodzinnych), wielu młodym mamom nie opłaca się wracać do pracy. To jednak tylko jeden z aspektów. Większość kobiet nie wie, kiedy jest dobry moment, by wrócić do pracy zawodowej. Młode mamy boją się, że rozłąka wpłynie niekorzystnie na rozwój maluszka i nie chcą go oddawać do żłobka, przedszkola czy pod opiekę niani.

Jak było u was? Czy rzeczywiście sytuacja Polek jest tak dobra, że każda mama po urodzeniu dziecka chętnie wraca do pracy? Opiszcie swoje doświadczenia!

Zobacz także: Przestań się martwić. Twój powrót do pracy nie zaszkodzi dziecku!

Źródło: economist.com
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

Jakaja
Jakaja | 2017-04-28 11:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mi niestety urlop wychowawczy sie nie należy dlatego gdy synek skonczy 14 miesięcy wracam do pracy do przedszkola. Zajmie się nim moja mama. Gdybym pozwolila sobie na zostanie w domu to niestety bez dochodu no i bez wiekszych szans na to ze po dluzszej przerwie znajde prace. Ale wydaje mi sie ze jakos zniose ta rozlake. Nie ja pierwsza i nie ostatnia :-)

Odpowiedz

Goska
Goska | 2017-04-28 11:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córeczka ma 9 miesięcy ale już teraz wiem, że chce pójść na urlop wychowawczy. Do pracy wrócę kiedy pójdzie do przedszkola. Podjęłam taką decyzję, ponieważ wcześniej byłam nianią i wiem co mamy traciły. W tak krótkim czasie dziecko tak się zmienia i tyle się dzieję. Tyle je omijalo. Ja nie chce tego przegapić. Uwielbiam patrzeć na jej nowe, " wielkie " osiągnięcia.

Odpowiedz

Pati
Pati | 2017-04-27 22:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak komuś się nie opłaca albo kogoś stać to tylko pozazdrościć. Każda mama chciałaby przeżyć dużo z życia dziecka zwłaszcza, że tak na prawdę najwięcej się dzieje nowości w rozwoju właśnie po roku gdzie macierzyński się kończy.... :-( ale niestety np w moim przypadku jeśli zostanę dłużej na jakimś wychowawczym pomijając nawet fakt, że bezpłatnym raczej po 3 latach nie będę miała do czego wracać i podejrzewam, że tak jak większość ludzi którym zależy na utrzymaniu jakiejś pozycji zawodowej. Wybiegajac w przyszłość jednak czasem będzie trzeba pracować i co wtedy? Studia i doświadczenie do kosza...chociaż znam ludzi co się łudzą, że dopiero wtedy zaczną życie zawodowe ale trzydzieści parę lat i tyle lat przerwy to tylko uśmiechnąć się miło można i życzyć powodzenia...

Odpowiedz

Elle
Elle | 2017-04-27 21:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czas z dzieckiem jest na wage zlota. Jednak w dzisiejszych czasach nie zawsze jest mozliwosc pozostania z dzieckiem tak dlugo,jakby sie chcialo. Jak ktos nie musi sie obawiac o prace,ze ja straci po wychowawczym,to super. Jednak wiele kobiet jest na macierzynskim zaledwie kilka miesiecy, a potem wracaja do pracy,bo musza,a nie ze jest im tak wygodniej. I nawet nie moga pomarzy o wychowawczym :-(

Odpowiedz

:))))
:)))) | 2017-04-27 21:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak dla mnie to matki powinny pracować po urodzeniu ale na parę godzin. 1/2etapu i względna wypłatę;)

Odpowiedz

 Kochająca Mama
Kochająca Mama | 2017-04-27 20:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zdecydowałam się zostać z dziećmi w domu do momentu aż pójdą do przedszkola. Obecnie mam urlop macierzyński na drugie dziecko, pòźniej pójdę na zaległy urlop wypoczynkowy, a potem na wychowaczy. Pracować zamierzam, gdy jedna córka pójdzie na 4 lata do przedszkola, w druga na 3 lata (mam małą różnicę między dziećmi). Myślę, że to najlepsze co mogę dać dzieciom to poświęcić im teraz swój czas. Całkowicie się teraz oddałam macierzyństwu. Później zacznie się przedszkole, potem szkoła i te piękne chwile, gdy dzieci są takie małe już nie wrócą. Nie chcę ich nie przeżywać razem z nimi. Chcę być obok nich, gdy robią kolejne postępy i sama je tego wszystkiego uczyć :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

:)))
:))) | Kochająca Mama | 2017-04-27 21:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?