Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zrosty po cesarce - co je powoduje, jakie dają objawy?

| aktualizacja: 16.03.2017 | 0

Zrosty po cesarce to częste powikłania po zabiegu cesarskiego cięcia, które dają nieprzyjemne objawy, powodują silny ból i często muszą być leczone operacyjnie. Przeczytaj, dlaczego powstają zrosty i jakie są ich objawy.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Zrosty po cesarce – przyczyny, objawy, leczenie
fot. Fotolia
Zrosty po cesarce to częste powikłanie po cesarskim cięciu. Zrosty są częstym skutkiem operacji chirurgicznych. Zrosty po cesarce powstają wskutek nieprawidłowego gojenia rany i tworzą się nie tylko w miejscu nacięcia, ale i w jego okolicy, na zdrowych tkankach. W ten sposób zrastają się tkanki, które nie powinny być połączone. Szacuje się, że zrosty po cesarce pojawiają się u ponad 50 proc. kobiet, które urodziły poprzez cesarskie cięcie. Dają nieprzyjemne objawy i mogą powodować problemy z kolejnym zajściem w ciążę.

Dlaczego powstają zrosty po cesarce?

W wyniku przecięcia jamy brzusznej podczas cesarskiego cięcia, powstaje rana, która musi się zagoić. Czasami w jamie brzusznej występuje stan zapalny błon surowiczych otrzewnej po operacji, sprzyjając tworzeniu się zrostów pooperacyjnych. Ponieważ zbudowane są z tkanki łącznej, sklejają tkanki, skórę, które zwykle nie powinny być ze sobą połączone.

Objawy zrostów po cesarskim cięciu

Objawy zrostów po cesarce są nieprzyjemne i powodują duży dyskomfort u kobiety. Niektóre z nich muszą być leczone operacyjnie. Do objawów zrostów możemy zaliczyć:

Inne powikłania po cesarskim cięciu

Najczęstsze powikłania po cesarce, oprócz zrostów, to
  •  bolesna rana
  •  infekcja rany
  • opóźnienie karmienie piersią
  • krwawienie wewnątrzmaciczne
Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?