Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zwolnienie lekarskie – jakie masz obowiązki i prawa?

| aktualizacja: 24.02.2017 | 0

Do kiedy należy dostarczyć zwolnienie lekarskie? Ile wynosi zasiłek chorobowy? Kiedy rodzic może otrzymać zwolnienie lekarskie na dziecko? Czy pracodawca i ZUS mają prawo sprawdzić chorego podczas zwolnienia?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Chora kobieta, choroba, lekarstwa, leki, przeziębienie
fot. © Anna Khomulo - Fotolia.com

Zwolnienie lekarskie musisz dostarczyć pracodawcy do 7 dni od jego wystawienia. Wcześniej musisz go poinformować, że dostałaś L4 od lekarza. Papierową wersję zwolnienia (druk ZUS ZLA – popularnie zwane L4) możesz dostarczyć osobiście, pocztą lub przez osobę trzecią. Jeśli pracodawca nie otrzyma dokumentu we wskazanym terminie, od ósmego dnia choroby zasiłek chorobowy zostanie obniżony o 25 proc. Chyba, że udowodnisz, że nie mogłaś dostarczyć zwolnienia z przyczyn od ciebie niezależnych.

Zasiłek chorobowy – komu się należy?

Zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu (np. pracuje na podstawie umowy o pracę) i to ubezpieczenia trwa nieprzerwanie od 30 dni. Prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia przysługuje, m.in.:
  • absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do tego ubezpieczenia w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych;
  • osobom, których niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy;
  • ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy, co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

Jaka jest wysokość świadczenia chorobowego?

Za cały okres zwolnienia lekarskiego chory otrzyma 80 proc. swojego przeciętnego wynagrodzenia wyliczonego z ostatnich 12 miesięcy przed chorobą (przy leczeniu szpitalnym – 70 proc.).

Do pełnopłatnego świadczenia chorobowego (100 proc.) mają: Zobacz także: Jak długo w ciąży można przebywać na zwolnieniu? Ile wynosi zasiłek chorobowy?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?