Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Zwolnienie lekarskie – jakie obowiązki i prawa ma chory pracownik?

| 03.04.2015, aktualizacja: 01.09.2015 | 0

Do kiedy należy dostarczyć zwolnienie lekarskie? Ile wynosi zasiłek chorobowy? Kiedy rodzic może otrzymać zwolnienie lekarskie na dziecko? Czy pracodawca i ZUS mają prawo sprawdzić chorego podczas zwolnienia?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Chora kobieta, choroba, lekarstwa, leki, przeziębienie
fot. © Anna Khomulo - Fotolia.com

Jeśli podczas wizyty u lekarza, dostaniesz zwolnienie lekarskie, powinnaś jak najszybciej o tym powiadomić pracodawcę (możesz to zrobić telefonicznie, mailowo lub faksem). Przepisy nie podają, ile dokładnie masz na to czasu, ale nie powinno to nastąpić później niż w drugim dniu nieobecności. Natomiast papierowa wersja zwolnienia (druk ZUS ZLA – dawniej popularne L4) powinna dotrzeć do pracodawcy w ciągu 7 dni od daty wystawienia. Zwolnienie możesz dostarczyć osobiście, pocztą lub przez osobę trzecią.
To ważne! Jeśli pracodawca nie otrzyma dokumentu we wskazanym terminie, od ósmego dnia choroby zasiłek chorobowy zostanie obniżony o 25 proc. Chyba, że pracownik udowodni, że nie może dostarczyć zwolnienia z przyczyn od niego niezależnych.

Zasiłek chorobowy – kto go dostaje?

Zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu (np. pracuje na podstawie umowy o pracę) i to ubezpieczenia trwa nieprzerwanie od 30 dni. Natomiast osoby prowadzące firmę nabywają prawo do zasiłku po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia.
Prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia przysługuje, m.in.:
  • absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do tego ubezpieczenia w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych;
  • osobom, których niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy;
  • ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy, co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.
Zobacz też: Ile wynosi zasilek chorobowy

Jaka jest wysokość świadczenia chorobowego?

Za cały okres zwolnienia lekarskiego chory otrzyma 80 proc. swojego przeciętnego wynagrodzenia wyliczonego z ostatnich 12 miesięcy przed chorobą (przy leczeniu szpitalnym – 70 proc.).
Do pełnopłatnego świadczenia chorobowego mają:
  • kobiety w ciąży,
  • osobą, które miały wypadek w pracy (w drodze do pracy lub z niej),
  • pracownicy cierpiący na chorobę zawodową.
Zobacz także: Jak długo w ciąży można przebywać na zwolnieniu? Ile wynosi zasiłek chorobowy?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?