Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co dzieci jedzą w przedszkolu?

| aktualizacja: 26.05.2014 | 33

Zastanawiasz się czasem, czy twoje dziecko na przedszkolnej diecie będzie rosło zdrowo? A może boisz się, że, jedząc w przedszkolu, łatwiej może się zatruć? Sprawdzamy, kto i w jaki sposób dba o żywienie przedszkolaków.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
jedzenie w przedszkolu, żywienie w przedszkolu, dieta przedszkolaka
fot. Fotolia
Już zapoznałaś się z wychowawczyniami w przedszkolu, obejrzałaś zabawki i piękne sale. Ciągle jednak zastanawiasz się, co twoje dziecko będzie tam jadało. Czy nie będzie chodziło głodne? A może zostanie zmuszone do zjedzenia szpinaku, którego tak nie znosi? I czy aby na pewno jego jadłospis będzie dobrze skomponowany?

Kontrola przedszkolnego jadłospisu

O żywienie dziecka w przedszkolu odpowiedzialna jest intendentka, która zajmuje się prawidłowym komponowaniem posiłków dla dzieci. Jadłospisy układa zgodnie z zaleceniami dietetyków. O ich przestrzeganie w państwowych przedszkolach dba Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (sanepid), która przeprowadza kontrole oceniające m.in. przedszkolne jadłospisy (w przedszkolach prywatnych kontroluje tylko higienę posiłków).

Zobacz też: Całodzienne jadłospisy dla przedszkolaka – do wydruku

Zasady żywienia w przedszkolu

To podstawowe zasady komponowania przedszkolnego jadłospisu:
  • Każdy główny posiłek w przedszkolu musi zawierać produkt będący źródłem białka zwierzęcego (może to być mięso lub nabiał). W jego składzie musi się również znaleźć owoc lub warzywo.
  • Ważne jest urozmaicenie posiłków. To znaczy, że na obiad nie podaje się kilku ciężkostrawnych potraw (np. zupy grochowej i bigosu) lub dań przyrządzonych tą samą techniką kulinarną (np. smażonej ryby i frytek). Ideałem jest posiłek lekkostrawny z dodatkiem gotowanych i surowych warzyw.
  • W przedszkolnych posiłkach przeważać muszą pokarmy zmuszające do żucia. Bo jeśli zbyt często podaje się trzylatkowi papki, dziecko nie uczy się prawidłowo żuć (to ma negatywny wpływ na zgryz), a poza tym rozleniwia się i po jakimś czasie po prostu nie chce mu się pogryźć nawet skórki z chleba.  
  • Przedszkolne menu uwzględnia bieżącą porę roku i wykorzystuje owoce i warzywa sezonowe, bo to one zawierają najwięcej witamin i składników mineralnych. Zimą częściej sięga się po mrożonki.
Czytaj też: Dieta na 5, czyli najlepsza dieta dla przedszkolaka

Kaloryczność i wartość posiłków w przedszkolu  

Intendentka dba również o kaloryczność posiłków, a sanepid ocenia wartość energetyczną obiadowej porcji. Według zalecanych norm powinna ona wynosić ok. 600 kalorii i choć liczba ta może się wydawać zbyt duża, trzeba pamiętać, że dziecko nie jest zmuszane, a jedynie zachęcane do zjedzenia całego posiłku.
Sanepid sprawdza również, czy dziecko otrzymuje odpowiednią ilość składników odżywczych (min. białka, witamin i składników mineralnych) oraz czy posiłki nie są przesalane. Jeśli zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, wydaje intendentce odpowiednie zalecenia (np. prosi o ograniczenie spożycia cukru czy słodyczy i podawanie większej ilości surowych warzyw).

Zasady higieny w przedszkolu

W celu uniknięcia zatruć, w przedszkolach muszą być przestrzegane zasady higieny.
  • Zaopatrzenie robi się tylko w sprawdzonych sklepach i hurtowniach. Kupuje się produkty znanych producentów, z ważnym terminem przydatności do spożycia.
  • Dba się o czystość: kucharki używają wyparzaczy, oddzielnych desek do krojenia mięsa, warzyw czy pieczywa, a dzieci przed każdym posiłkiem muszą umyć ręce.
  • Próbki wszystkich posiłków przechowuje się przez 48 godzin (w razie zatrucia bada je sanepid).
Czytaj też: Dobre gotowanie

Kontrola przedszkolnego jadłospisu przez rodziców

Jeśli chcesz sprawdzić żywienie w przedszkolu twojego dziecka, wystarczy przeczytać jadłospis, który obowiązkowo codziennie musi być wywieszany na tablicy ogłoszeń. Szybko zorientujesz się, czy jest urozmaicony i zawiera dużo owoców i warzyw. Powinnaś także rozmawiać z dzieckiem na temat tego, co jadło danego dnia, czy mu smakowało i ewentualne sugestie zgłaszać wychowawczyni (możesz np. prosić, by nie podawano dziecku dokładek lub wręcz odwrotnie: pilnowano, by zjadało jak najwięcej). Dzięki temu będziesz miała pewność, że twój przedszkolak je smacznie i zdrowo.

Czy dzieci mogą przynosić do przedszkola własne jedzenie?

Ponieważ przedszkole bierze odpowiedzialność za żywienie dzieci na swoim terenie, nie powinny one przynosić własnych kanapek czy smakołyków. Poza tym dziecko powinno jadać regularnie. Gdy przed obiadem zje przyniesioną przez siebie paczkę paluszków, nie będzie mieć już apetytu na zupę i drugie danie.

Czy alergik może chodzić do zwykłego przedszkola?

Tak, pod warunkiem, że dyrekcja przedszkola wyraziła zgodę na przyjęcie takiego dziecka. Są bowiem alergie, które wymagają ściśle restrykcyjnej diety, a przedszkole może nie mieć warunków do jej przestrzegania (np. dieta bezglutenowa). Jeśli jednak dziecko uczulone jest tylko na kakao czy rybę, nie powinno być żadnych problemów z jego przyjęciem. Trzeba tylko pamiętać o poinformowaniu personelu o alergii dziecka.

Zobacz też: Przedszkole od kuchni
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (33)
avatar

rodzic
rodzic | 2017-12-10 12:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko chodzi do przedszkola w Woli łużańskiej.Dziwnie tam jest.Np na obiad bigos.Zamiast masła ,margaryna.I co najważniejsze to cena.7,50 za dwa posiłki.Nie ma jednak się co dziwić,skoro posiłki są przygotowywane przez catering.Przedszkole jest tzw Gminne.Widać wójta nic nie interesuje co jedzą dzieci i ile za to płacą.

Odpowiedz

maria
maria | 2017-11-29 12:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak jak pisałam wcześniej, u nas w ARM kuchnia jest tradycyjna, dużo warzyw, ale bez przesady. Wiadomo, że dzieci nie wszystko lubią, więc porcje są na tyle duże, że jak ktoś zostawić coś na talerzu to i tak jest najedzony.

Odpowiedz

Babcia Krysia
Babcia Krysia | 2017-11-21 10:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A czy w Waszych przedszkolach serwuja zupe chrzanowa,neapolitanska albo marchewke z chrzanem.Moja 3 letnia wnuczka ciagle jest glodna po takich wynalazkach .chetnie zjadla by 2 razy w tygodniu nasza polska zupe

Odpowiedz

gosc
gosc | 2017-11-05 11:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W kateringu nie byloby niczego zlego gdyby nie to, ze jedzenie jest przywozone w opakowaniach plastikowych lub nakladane do plastikow jednorazowych I tak sie truje dzieci od najmlodszych lat I wszystko jest zgodnie z prawem bo brak regulacji prawnych w tak waznej kwestii.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mama Kasia
Mama Kasia | gosc | 2017-11-21 10:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W naszym przedszkolu piekna kuchnia jest zamknieta a posilki sa z kateringu. Same posilki wynalazki ,dzieci nie jedza.Pani dietetyk chyba jakas nawiedzona,albo nie miala wlasnych dzieci i nie wie co lubia jesc.Lepiej wywalic do kubla.

Odpowiedz

jola
jola | 2017-10-20 09:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W przedszkolu Tequesta, gdzie chodzi moje dziecko są 4 posiłki, które dziecko dostaje podczas całodziennego pobytu. Wracamy do domu i dziecko jest najedzone.

Odpowiedz

maria
maria | 2017-10-13 10:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas w przedszkolu dzieci mają posiłki, które dowozi katering. Jest ich 5 i dziecko przychodzi do domu najedzone. W Akademii rozwoju malucha jest głównie tradycyjna kuchnia.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

viola
viola | maria | 2017-11-08 08:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

I jak oceniasz ich katering?

Odpowiedz

Kinia
Kinia | 2017-05-26 06:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko chodzi do Przedszkola Radośni Odkrywcy w Warszawie.
i tam jest własna kuchnia, dania przygotowywane są z zasadami bezpieczeństwa, a więc mogę być spokojna, że mojemu dziecku nic nie grozi i je zdrowo i smacznie.
A to powinno być dla nas - rodziców najważniejsze
Prawda?!

Odpowiedz

Grzegorz P.
Grzegorz P. | 2017-03-01 03:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój syn zatrzymał się w rozwoju przez działanie sądu który mimo wszystko ciągle przytrzymuje syna i córkę przy matce czyli wychowuje teściowa. Nie jestem w stanie sprawdzić czy syn je prawidłowo w przedszkolu bo gdy tam idę to ktoś z przedszkola dzwoni do żony i zaraz się zjawia w przedszkolu. W związku z tym przedszkole nie pozwalając mi zobaczyć się z synem alienuje też mnie. Czy kuratorium oświaty może coś zdziałać w tej sprawie?

Odpowiedz

ida
ida | 2017-02-23 21:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

w jadlospisie jest napisana herbata,kakao,chleb z dzemem,moja corka nie lubi dzemu i kakao,nauczycielka na moja prosbe o niestresowaniu corki,ktora jest ostatni rok w przedszkolu i nie chce do niego chodzic ze wzgledu na to,iz Panie strasza ja ,ze beda ja karmily i ,ze tak nie bedzie ,ze je za malo,prosbe o podaniu jej chleba z maslem lub nawet suchego,powiedziala,ze chleb z maslem jest ograniczony dla alergikow,a ona ma jesc normalnie,corka mowi,ze herbata jest rowniez dla dzieci z kartki(mniemam alergikow)wode moze miec w szatni,ale sama nie moze isc a pomoc byla zajeta i powiedziala,ze nie ma czasu z nia isc,kanapek z domu,akurat w te dni co je dzem ktory jej nie smakuje,zapewne nikt nie da jej przyniesc i nie chce robic problemow,a corka mowi,ze boli ja brzuch,bo w domu duzo pila wody,a tam jak jest kakao na sniadanie i kompot do obiadu ktorego tez nie lubi,sa rozne dzieci,mlodsza corka lubi wiecej rzeczy,ale starsza nie,czy jest jakas regulacja,ze musi pic codziennie kakao a herbata jej sie nie nalezy,bo nie mam problemu ze zrobieniem jej rowniez kanapek,kto reguluje przepisy odnosnie zywienia,czy gdzies mozna sie dowiedziec,bo niszcza mi dziecko

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ja
Ja | ida | 2017-04-06 10:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem intendentką w przedszkolu - zawsze byłam za tym, żeby dzieci dostawały takie same kanapki- czyli takie, jak w jadłospisie na dany dzień ( oczywiście nie mówimy o dzieciach, które mają zaświadczenie od lekarza o alergiach). W naszym przedszkolu dzieci nie są zmuszane do jedzenia, jeżeli czegoś nie lubią, to po prostu nie jedzą, a niektóre rzeczy np. wędliny, warzywa pozwalamy ściągać z kanapki. Woda, jest dostępna w każdej sali, w formie dystrybutorów , każde dziecko mać do niej nieograniczony dostęp. Regulacje odnośnie żywienia wydaje Minister Zdrowia - i proszę mi wierzyć, że np. mleczne produkty w przedszkolu, dziecko powinno spożywać 2x dziennie. Przynoszenie jedzenia z domu do przedszkola zdrowemu dziecku jest naganne i nie powinno mieć miejsca, ponieważ to przedszkole odpowiada za żywienie w przedszkolu i jego jakość.

Odpowiedz

mama
mama | 2016-12-19 12:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak zmusić firmy kateringowe do pisania gramatur i składników odżywczych oraz kalorii na jadłospisach. Przecież my rodzice nic nie wiemy

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

dietetyk
dietetyk | mama | 2017-01-07 17:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dyrekcja przedszkola powinna wystąpić pisemnie do firmy kateringowej o uzupełnienie tych informacji w jadłospisie wywieszanym w przedszkolu. Może również nakazać PIH w trakcie kontroli. Ma takie uprawnienia, które mówią że konsument powinien być informowany o gramaturze na talerzu. Jak nikt się o to nie upomina firmy kateringowe uważają że nie trzeba. Aktualnie sanepid nie ma takich uprawnień.

Odpowiedz

Angelika
Angelika | mama | 2017-03-13 08:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pracuję w takiej firmie cateringowej. W każdym przedszkolu , w którym prowadzimy takie usługi, mamy obowiązek pisać w proponowanych przez nas jadłospisach gramaturę, nie dietetyk który analizuje jadłospisy, ale właśnie my. Poza tym, firma cateringowa stając do przetargu dostaje specyfikację warunków zamówienia publicznego. W takim właśnie dokumencie (prawidłowo) powinna się znajdować wzmianka o gramaturach. Jeżeli firma nagminnie nie wywiązuje się z wymogów ze specyfikacji, przedszkole może rozwiązać umowę. Niech Pani poprosi intendentkę o wgląd do takowej specyfikacji. Prosze nie odpuszczać. Pozdrawiam

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?