Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Żywy Skansen - Drzwi do lasu

| aktualizacja: 06.09.2011 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
wydarzenia
fot. Muzeum Etnograficzne w Toruniu
11.09.2011, godz. 12.00-17.00 Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na doroczną imprezę Żywy Skansen Drzwi do lasu.
Od 17 lat toruński skansen cyklicznie „ożywa” dzięki licznym atrakcjom związanym z tematem wiodącym w danym roku. Tym razem, z okazji Międzynarodowego Roku Lasów program imprezy zdominowała tematyka leśna. Przewidziano prezentacje edukacyjne, pokazy rzemiosł, zabawy plastyczne i muzyczne oraz różnorakie atrakcje dla małych i dużych, którzy kochają las.

Na początek, po oficjalnym otwarciu imprezy o godz. 12.00, można będzie zobaczyć widowisko pt. Bójta się gajowego w wykonaniu zespołu Lubominianki z Boniewa. Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu zamienią muzealną kuźnię w pełną atrakcji leśniczówkę, gdzie będzie można m.in. obejrzeć wystawkę związaną z historią leśnictwa w naszym województwie i wziąć udział w konkursie.

Zespół Szkół Leśnych z Tucholi przygotował m.in. prezentację sokolników i koncert sygnalistów.
Rzemieślnicy zaprezentują plecionkarstwo z wikliny i z korzenia, bednarstwo oraz wyrób „klumpów” czyli drewnianych butów dla konia.
Stowarzyszenie Tilia będzie szerzyć na swym stanowisku wiedzę o ważnej sztuce rozróżniania grzybów jadalnych i trujących.

Ciekawie zapowiada się też blok prezentacji Muzykowanie na polanie,  podczas którego zapraszamy na koncert na pile, pokaz gry na różnych ludowych instrumentach drewnianych z muzealnej kolekcji oraz na wspólne śpiewanie i granie w improwizowanej leśnej orkiestrze na czymkolwiek.
W Spichlerzu będzie można poznać dwie wystawy. Pierwsza z nich to Zwierzęta idą do nieba. Twórczość Genowefy Magiery z udziałem autorki prac i zajęciami plastycznymi dla dzieci. Druga z wystaw, specjalnie przygotowana na tę imprezę, to Zwierzęta lasu w przedstawieniach ludowych.

Kujawska stodoła zamieni się w akademię wiedzy dzięki prezentacjom, które będą powtarzane kilka razy w ciągu całej imprezy: To nie korniki, to inne szkodniki!,  Las co odpłynął na tratwach, Jak budowano w średniowieczu.  Dwukrotnie w ciągu imprezy chętni zostaną zaproszeni na szczególny spacer szlakiem wierzeń ludowych związanych drzewami rosnącymi na terenie Parku Etnograficznego.
 
W zagrodzie z Borów Tucholskich przewidziano specjalne miejsce na zabawy i zajęcia plastyczne dla dzieci związane z życiem lasu i z postaciami ze znanych bajek, można będzie nawet spotkać się z wilkiem i Czerwonym Kapturkiem. Dla starszych będzie okazja udziału w quizie z nagrodami.
Muzealna ekipa techniczna zaprosi uczestników do wspólnej pracy przy obróbce drewna przy użyciu tradycyjnych narzędzi, do naprawy płotu, utykania mchu w szparach między belkami chaty czy ścinania pnia topoli trafionej niegdyś piorunem.

Wieloletnią tradycją imprez w skansenie było obracanie budynku wiatraka. Tym razem wezwane na pomoc leśne licha uruchomią młyn wodny i sprawią, że ruszą do pracy jego wewnętrzne urządzenia.
Kto zgłodnieje na pewno z przyjemnością  skorzysta z oferty przygotowanej przez liczne reprezentacje okolicznych Kół Gospodyń Wiejskich, wytwórców regionalnych smakołyków, skosztuje ziemniaków z parownika czy posili się pajdą chleba z jagodowym dżemem. Nie zabraknie też stoisk z  rękodziełem.

Bilety: ulgowy 5 zł, normalny 9 zł, rodzinny (2+ 2) 18 zł, dzieci do lat 7 wstęp wolny.

więcej »
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?